27 жовтня 2021 року успішно відбулася VІ Міжнародна науково-практична конференція «Органічне агровиробництво: освіта і наука», яку паралельно вживу (off-line), а також в on-line форматі організували та провели Науково-методичний центр вищої та передвищої фахової освіти та Федерація органічного руху України за підтримки Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства».
Захід відбувся також завдяки підтримці з боку лідерів органічного бізнесу: ТОВ «Компанія «БТУ-Центр», ТОВ «Дедденс Агро» та ТМ «Пан Еко».
Розвиток органічного виробництва залишається актуальним через низку екологічних, економічних та соціальних переваг, притаманних цій сфері діяльності. Тому, грунтуючись на світових тенденціях екологізації виробництва, в Україні саме органічному сектору нині приділяється максимальна увага як з боку держави, громадськості, так і в освітянському середовищі.
Метою проведеної згаданої конференції було ознайомлення з результатами наукових досліджень, практичним досвідом впровадження технологій, ролі системи освіти у підготовці фахівців з органічного виробництва, обмін думками щодо вирішення актуальних питань розвитку органічного виробництва, перш за все, серед представників вітчизняних освітніх та наукових закладів та міжнародного співтовариства.
У заході взяли участь понад 140 фахівців не лише з різних куточків України, але також з Фіджі, Німеччини та Вірменії.
Захід відкрила директор Науково-методичний центр вищої та передвищої фахової освіти, організатор Конференції Тетяна Іщенко, наголосивши, що захід уже став традиційним, об’єднуючи освітян, науковців та виробничників, які у своїй діяльності орієнтуються на органічні методи господарювання.
Після цього з вітальними словами до учасників Конференції звернулися Заступник Міністра освіти і науки України Олексій Шкуратов, представник Міністерства аграрної політики та продовольства України Андрій Минка, керівник Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Штефан Дреесманн. Від імені Національної академії аграрних наук України присутніх привітав академік-секретар Віктор Камінський.
Співорганізатор Конференції, Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов у своїй промові загострив увагу на зростаючій потребі у підготовці високопрофесійних кадрах, зусиллями яких органічний сектор держави і має вийти на якісно новий рівень свого розвитку, забезпечуючи величезний попит в органічних продуктах споживачів в Україні та світі.
Вже традиційно програма Конференції була наповнена виступами найавторитетніших вітчизняних та міжнародних експертів у різних галузях органіку.
Особливо варто відзначити, що основна частина Конференції розпочалася з виступу щойно обраної Президентки Міжнародної Федерації органічного сільськогосподарського руху IFOAM Organics International Карен Мапусуа. Не дивлячись на те, що під час заходу вона знаходилася за тисячі кілометрів – у Тихому океані, вдома на Фіджі, сучасні засоби комунікації дозволили їй виступити перед учасниками Конференції у режимі on-line. Основні тези лідерки органічного руху планети були зосереджені на важливості органічної освіти для подальшого всебічного розвитку органічного руху, що супроводжувалося прикладами і порадами. Завершила свою доповідь пані Мапусуа побажаннями успіху в роботі Конференції та розширенню міжнародної інтеграції органічного руху України.
У наступному виступі начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва Міністерства економіки України Валентина Заєць окреслила поточний стан законодавчого регулювання в сфері органічного виробництва в Україні.
Жвавий інтерес присутніх викликав виступ німецького експерта з питань органічного сільського господарства, перехідного періоду та досліджень Сільськогосподарської палати Федеральної землі Нижня Саксонія Маркуса М’юке, який зупинився на актуальних результатах механічних способів боротьби з бур’янами у посівах органічних цукрових буряків, кукурудзи та сої на прикладі Німеччини.
Нуне Дарбінян, засновниця сертифікаційного органу «Екоглоб» (Вірменія), який, до речі, активно діє і в Україні, ознайомила присутніх з особливостями сертифікації за стандартами Національної Органічної Програми США, що викликало жвавий інтерес аудиторії, так як експорт органічної продукції з України до Північної Америки останніми роками набирає обертів.
Координатор органічного компонента швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України” (QFTP) Наталія Прокопчук поділилася досвідом інституту FiBL у поєднанні наукових досліджень та освіти в органічній сфері.
Про своє бачення місця органічного виробництва в освітньому процесі на прикладі очолюваних ними навчальних закладів розповіли директор Липковатівського аграрного коледжу (Харківщина) Микола Таркан, а також директор Іллінецького аграрного коледжу (Вінничина) Василь Пиндус.
А доцент Національного університету харчових технологій (Київ) Наталя Фалендиш з ентузіазмом подідилася досвідом запровадження навчання магістрів по новій освітній програмі «Технології органічних харчових продуктів» у НУХТ.
Затамувавши подих, учасники конференції ознайомилися з доповіддю «Корисні комахи в органічному землеробстві», які координатор іноземних проєктів компанії «Росана» Олена Болтовська супроводила численними фотоприкладами.
Дмитро Брицов, агроном ТОВ «Дедденс Агро» (Гощанський р-н Рівненської обл.) у своєму виступі на Конференції зупинився на реаліях та перспективах органічного виробництва на прикладі господарства «Дедденс Агро», де успішно вирощують органічні зернові, бобові, олійні культури, а також цукровий буряк, овочі та ягоди.
Червоною ниткою у виступі д.с.-г.н. Станіслава Дегодюка з Інститутк землеробства НААН України звучала теза «Органічне землеробство – пріоритет для науки!»
Завідувач лабораторії комп’ютерного супроводу та комунікаційного забезпечення Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти Сергій Євстрат’єв коротка, однак дуже ємно дав опис поточного стану створеної Органічної платформи знань (organic-platform.org), ознайомив з планами її розвитку та запросив присутніх активніше долучатися ло її наповнення покращення.
Особливе місце в програмі Конференції зайняв виступ дослідниці із захисту рослин, фітопатолога, експертки із органічного напрямку компанії «БТУ-ЦЕНТР» Юлії Миронової, яка ретельно, крок за кроком дала детальну характеристику можливих щляхів та підходів при біологічному захисті в органічному садівництві.
Впродовж всієї Конференції доповідачі виділяли найнагальніші проблеми, що постають перед органічним сектором в Україні, наголошуючи на важливості наукового забезпечення органічного сільського господарства та підготовки кваліфікованих кадрів для цієї галузі.
Підсумовуючи виступи, директор НМЦ ВФПО Тетяна Іщенко підтвердила сталий інтерес до теми органіку серед викладачів та студентів вітчизняних закладів освіти, а також наголосила на нагальній потребі подальшого розвитку та наповнення «Органічної платформи знань», дані якої могли б ефективно використовуватися викладачами, дослідниками, студентами та практиками органічного виробництва.
Після цього учасники Конференції «Органічне агровиробництво: освіта і наука» стали свідками оприлюднення результатів щорічного конкурсу на кращу наукову статтю на тему органічного агровиробництва та маркетингу, який проводиться зусиллями Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти і Федерації органічного руху України, за підтримки Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства»