12-15 квітня 2012 р. в м. Ізмір (Туреччина) успішно відбулася вже 4-та Міжнародна конференція «Розвиток органічного сектора в Центральній/Східній Європі та країнах Середньої Азії», учасниками якої стали 180 чоловік з 21 країни. Дводенна конференція була присвячена основній темі: «Збереження і підвищення цілісності органічного сектора». На додаток до самої конференції учасники могли скористатися двома одноденними екскурсіями, аби відвідати органічні господарства регіону та перейняти досвід. Для багатьох людей, в основному з країн Центральної Азії та Туреччини, участь у конференції надала прекрасну можливість отримати останні новини щодо розвитку органічного сектора регіону, обговорити стратегії подальшого розвитку сектора, а також налагодити нові ділові контакти.

Турецька конференція – вже 4-та після української, грузинської та казахстанської в серії міжнародних конференцій «Розвиток органічного сектора в Центральній/Східній Європі та країнах Середньої Азії». Вона стала звичним місцем для ділового спілкування, знайомств із новими партнерами і напрацювання торгових зв’язків у регіоні.

Організаторами конференції традиційно стали Федерація органічного руху України, компанія «Organic Serviсes» (Німеччина) у співпраці з місцевою Асоціацією екологічних сільськогосподарських організацій (Туреччина).

 

Основні теми конференції

• Гарантія якості у виробництві, переробці і торгівлі.

• Аналіз залишків хімічних речовин у кінцевому продукті.

• Запобігання шахрайству та появі псевдоорганічних товарів.

• Прозорість і відповідальність у продовольчому ланцюгу.

• Освіта і професійна підготовка в органічному секторі.

• Органічний бавовник і текстильне виробництво.

Під час конференції, згідно з програмою, одночасно відбувалися пленарні та паралельні сесії, розділені за напрямами та темами, що дало можливість учасникам зосередити свою увагу на тих сферах діяльності в органічному секторі, які представляють для них найбільший інтерес. Тематичні сесії дозволили учасникам поглибити свої знання в різних сферах органічного виробництва, чому сприяли також і групові обговорення цікавих питань. Такий безцінний досвід обов’язково стане в нагоді й розширить розуміння щодо питань якості та подолання перешкод на шляху виробництва, переробки і дистрибуції органічних продуктів до кінцевого споживача.

Учасники конференції та доповідачі одностайно заявляють, що органічним продуктам можна довіряти. Система інспекції та сертифікації органічного виробництва – одна з кращих у харчовій промисловості серед коли-небудь застосовуваних. Але скандали і спроби фальсифікації органічних продуктів, які відбуваються в багатьох країнах, призводять до ослаблення цілісності системи органічного виробництва. Деякі спірні питання, які в подальшому можуть призвести до шахрайства, мають свій початок у недотриманні принципів органічного землеробства як у виробництві, так і в інших каналах продовольчого ланцюга. Тому саме забезпечення та гарантія якості органічних продуктів у кожній ланці продовольчого ланцюга – від виробника до кінцевого споживача – розглядалися з точки зору виробників, переробників та сертифікаційних органів з урахуванням їхнього досвіду і можливостей.

В 2012 р. конференція проходила паралельно з міжнародною виставкою органічних продуктів «Ecology Izmir». Учасники конференції мали чудову можливість познайомитися з виробниками органічних продуктів з різних країн світу та, своєю чергою, обмінятися власним досвідом як органічного господарювання, так і розвитку маркетингу та торгівлі органічними товарами. На виставці ««Ecology Izmir» органічні виробники з Туреччини та сусідніх країн запропонували відвідувачам безліч сертифікованих органічних продуктів: сухофрукти і в’ялені овочі, насіння, зерно, бобові (нут, горох, чечевиця), трави та спеції, соуси, оливки та оливкова олія, заморожені фрукти і ягоди, фундук, фісташки, арахіс, мигдаль, мак, каперси, фруктовий сік, свіжі фрукти й овочі, мед, сир та молочні продукти, текстильні вироби.

12 та 15 квітня учасники міжнародної конференції мали змогу приєднатись до цікавих пізнавальних екскурсій до органічних господарств, які займаються вирощуванням овочів, плодів, ягід, тваринництвом, а також до переробних підприємств з переробки та фасування органічних сухофруктів, в’ялених овочів та горіхів.

Такі екскурсії дають можливість на власні очі побачити подробиці процесу виробництва, отримати відповіді на свої питання від безпосередніх виробників з перших вуст, адже легких шляхів досягнення успіху в органічному виробництві не буває. Лише наполеглива праця та отриманий досвід дають з часом позитивні результати, що й підтверджували під час розмови турецькі органічні фермери.