18 лютого 2025 року в рамках Проєкту GRAINS – Greening Agrifood in Social Economy «Нові можливості зеленої трансформації для агровиробників», на замовлення Федерації органічного руху України Сільськогосподарська дорадча служба ГС “Зелені Агро Рішення” провела чергову лекцію-тренінг на тему “Основні принципи, підходи та практичні кроки впровадження органічного землеробства”, яка продовжила цикл лекцій-тренінгів з питань розвитку зел
Органічне землеробство — це система сільського господарства, яка базується на використанні природних методів вирощування рослин і тварин без застосування синтетичних пестицидів, гербіцидів, хімічних добрив та ГМО. Його мета — забезпечення сталого розвитку, покращення якості ґрунту, збереження біорізноманіття та зменшення негативного впливу на довкілля.
Основні принципи органічного землеробства:
Запобігання ерозії ґрунтів: Оскільки органічне землеробство не використовує хімічних речовин, особлива увага приділяється правильному обробітку ґрунту та його збереженню.
Ротація культур: Для збереження родючості ґрунту використовують сівозміну, що дозволяє уникнути виснаження ґрунтів та накопичення хвороб і шкідників.
Тваринництво: В органічному тваринництві також застосовуються природні методи годівлі і утримання тварин. Важливим є забезпечення вільного випасу та використання натуральних кормів без додавання антибіотиків або гормонів росту.
Сертифікація: Продукти, що виробляються за органічними стандартами, мають спеціальні сертифікати, які підтверджують їх відповідність екологічним вимогам.
Переваги органічного землеробства:
Однак органічне землеробство має і деякі виклики, такі як вищі витрати на виробництво, на початковому етапі впровадження менші врожаї на окремих культурах і необхідність більше часу на перехід до органічного виробництва, проте досвід українських операторів органічного ринку показує ефективність запровадження органічних технологій в середньо та довгостроковому періодах, на що треба зважати з огляду на орієнтацію вітчизняного органічного бізнесу, перш за все, на світові ринки, зокрема ЄС.
Загалом, органічне землеробство сприяє розвитку сталого сільського господарства і є важливою частиною руху за здорове майбутнє. Особливо логічним є поєднання органічного виробництва з Зеленим курсом Євросоюзу (Green Deal), оскільки їх спільною метою є підвищення екологічної стійкості економік країн, збереження навколишнього середовища, зменшення негативного впливу на клімат, розвитку стійких та різноманітних продовольчих систем, які є важливими для забезпечення продовольчої безпеки в умовах глобальних викликів сьогодення.
Серія навчальних заходів розрахована також не лише для агровиробників, а й науковців, освітян та студентів, всіх тих, хто цікавиться питаннями зеленої економіки.
Після проведення кожної з лекцій, запис заходу буде розміщено на YouTube каналі: https://www.youtube.com/@greenas_org у відкритому доступі. То ж поповнити свої знання зі вказаної тематики зможе кожен бажаючий!
Слідкуйте та долучайтеся до наступних лекцій, які відбудуться 25 лютого 2025 року щодо допоміжних засобів в органічному виробництві та 4 березня 2025 року щодо маркетингу органічних продуктів.