12 жовтня 2016 р. на базі Житомирського національного агроекологічного університету відбулося урочисте відкриття проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства».
Основною метою проекту є підвищення кваліфікації та консультування викладачів українських вищих навчальних закладів і коледжів, а також держслужбовців аграрного сектора України та спеціалістів і керівників у сфері органічного сільського господарства.
Ректор ЖНАЕУ Олег Скидан у своєму виступі наголосив, що в університеті на 7 факультетах впроваджено курс «Органічне виробництво», ведеться наукова робота, видаються посібники з цієї тематики. Він висловив сподівання, що в ході реалізації проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» можна буде досягнути кращого використання потенціалу розвитку органічного агровиробництва України.
Микола Мороз, директор Департаменту продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України акцентував увагу присутніх на законодавчих ініціативах Мінагрополітики в сфері органічного виробництва. Зокрема, важливою новиною стало те, що до КМ України вже направлений новий, узгоджений з іншими міністерствами та відомствами законопроект щодо органічного виробництва, прийняття якого є важливим кроком для подальшої активізації органічного ринку в Україні.
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов відзначив вагому роль Житомирського національного агроекологічного університету, як одного з основних навчальних закладів України, де ідеї органічного виробництва надійно закладаються як фундамент для майбутніх фахівців аграрного сектору. І закономірним, органічним можна вважати те, що Проект «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» впроваджуватиметься в подальшому саме на базі ЖНАЕУ.
Керівник згаданого Проекту Йоахім Ленц зазначив, що Проект, який фінансується в рамках двосторонньої програми співпраці Федерального міністерства харчування і сільського господарства Німеччини та спрямований на покращення якості в органічному сільському господарстві України, буде успішним, якщо всі зацікавлені сторони об’єднають власні зусилля для досягнення поставлених цілей.