29 січня у селі Геча на Берегівщині відбувся V традиційний Міжнародний конкурс гентешів – саме так на Закарпатті називають професійних різників. Кожен з них, щоб зарізати свиню, застосовує свій власний прийом. Головне, щоб все відбулося дуже швидко і тварина не мучилася, адже це не лише гуманніше, але від цього залежить і смак м’яса. За вбиту свиню за давнім угорським звичаєм кожному м’ясникові підносять чарку горілки. А гостей, які встигли до відкриття фестивалю, щедро пригощали вином, слив’янкою та глінтвейном.
Свято розпочалося о 7-й ранку. У Фестивалі брали участь 17 команд, серед яких й іноземні гості – 4 команди з Угорщини та одна з Сербії. Обов’язковою умовою конкурсу було забивання свиней тут же на місці. Але заколоти свинку – це не найголовніше в роботі гентеша, адже різник має швидко і правильно розібрати тушу.
Звичайно, забій поросят — лише привід зібратися і запросити гостей. Головна частина цього фестивалю — кулінарно–гастрономічна: приготування шкварок, ковбаси, кров’янки, квашеної капусти із м’ясом, зельцю, холодцю і копченостей. Кожна команда мала представити на розсуд жюрі свої смаколики, а також фірмову страву. До того ж, почастувати самогонкою та вином власного виробництва.
За результатими конкурсу 1-е почесне місце із званням «Король різників» зайняла команда «Ботарські бандери», яку представляли славновідомі органічні фермери з с. Ботар, що на Закарпатті. Хто б сумнівався! Адже всі, хто хоча б раз куштував органічні м’ясні вироби з свинини породи Мангалиця під ТМ «Пан Еко», підтвердять правильність вибору жюрі. Крім того, голова жюрі з Будапешту включив команду до лав «Аматорського королівського поварського клубу», а Голова Берегівської районної ради нагородив їх же почесною грамотою «Найпопулярніша команда фестивалю».
До речі, у 2010 р. з півсотні закарпатських фестивалів саме кулінарний фест у селі Геча визнали одним із найкращих. Поєднання автентики краю із угорськими кулінарними звичаями, заправлені закарпатським вином – ось у цьому і є секрет успіху.