24 грудня 2013 р. в Інформаційному агентстві “УНІАН” відбулася прес-конференція “Органік в Україні: перспективи з Законом”, організована Федерацією органічного руху України за підтримки Проекту USAID Aгроінвест.
Учасниками заходу були: Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, науковий керівник Центру «Полтава-Органік» Павло Писаренко, керівник консультативного департаменту Асоціації учасників органічного виробництва «Біолан Україна» Світлана Горбань.
Всім добре відомо, що Закон України № 425-VII «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» прийнятий Верховною Радою України та підписаний Президентом у жовтні 2013 р. Він визначає правові та економічні основи виробництва та обігу органічної сільськогосподарської продукції та сировини, заходи контролю та нагляду за такою діяльністю, покращення основних показників стану здоров’я населення, збереження навколишнього природного середовища, раціонального використання ґрунтів, гарантування впевненості споживачів у продуктах та сировині, маркованих як органічні, тощо.
Положення цього Закону набувають чинності з 09 січня 2014 р., при цьому Кабінет Міністрів України до цього часу має розробити та затвердити нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону.
Який стан з розробкою необхідних змін та доповнень до згаданого Закону?
Коли будуть та вступлять в дію передбачені законом правила виробництва та обігу сировини?
Як вплине прийнятий Закон на фермерів та харчові підприємства, які вже виробляють в Україні органічну продукцію за міжнародними органічними стандартами?
Як розвивався органічний сектор в Україні у 2013 році?
Що відбуватиметься з органічним ринком в нашій державі у найближчій перспективі?
Ці та інші питання обговорювали учасники Прес-конференції “Органік в Україні: перспективи з Законом”.
В Україні 164 виробники на площі понад 278,8 тис. гектарів кардинально змінюють підходи до агровиробництва, використовують органічні методи господарювання, часто отримуючи значно вищі урожаї, ніж в середньому в регіоні чи країні і при цьому вони сертифіковані як органічні у відповідності з жорсткими вимогами регулювання Євросоюзу.
При виробництві органічних продуктів використовуються лише натуральні методи переробки, заборонено використання синтетично синтезованих ароматизаторів, барвників, консервантів, підсилювачів смаку, шкідливих добавок. І все це відповідає критеріям екологічності, що гарантується регулярними інспекціями незалежних експертів, які щорічно підтверджують своїми сертифікатами відповідність дотримання всіх вимог стандартів ЄС щодо органічного виробництва.
У світі споживання органічних продуктів досягло суми 60 млрд.долл.США! В Україні суспільство теж почало усвідомлювати, що таке справжні сертифіковані органічні продукти і чим вони вигідно відрізняються від більшості інших присутніх на полицях продуктів, через що внутрішній ринок їх споживання стало зростає.
За даними Федерації органічного руху України, сучасний внутрішній споживчий ринок сертифікованих органічних продуктів в Україні почав розвиватись з 2006 р., сягнувши в 2008 р. 600 тис. євро, 2009—1,2 млн. євро, 2010-2,4 млн. євро, 2011 – 5,1 млн.євро, в 2012 р. – зріс до 7,9 млн.євро, продовживши зростання у 2013 р.
У цьому році очікується не лише подальше збільшення числа виробників та площ, зайнятих під органічним агровиробництвом, але й не менш 50% зростання внутрішнього ринку споживання органічних продуктів.
Для ефективного послідовного розвитку органічного виробництва в Україні, зміцнення внутрішнього ринку органічних продуктів з домінуванням там органічних продуктів вітчизняного виробництва, розширенням експортних ринків збуту та номенклатури українських органічних продуктів, що експортуються, необхідно вже найближчим часом максимально гармонізувати українське законодавство з законодавством Євросоюзу.
Орієнтація на дотримання вимог регулювання ЄС викликані, перш за все, прагматичними причинами, так як понад 90% української органічної продукції, що експортується, знаходить своїх споживачів саме в країнах Європейського Союзу, в т.ч. у Німеччині, Польщі, Данії, Нідерландах та ін.
Гармонізація вітчизняного органічного законодавства з європейським передбачає, зокрема, прозорість контролю, не створення численних бюрократичних перепон у формі додаткових реєстрацій, різноманітних фінансових зборів, додаткових умов сертифікації виробників, нехарактерних у міжнародній практиці, як приклад – так звані зони виробництва органічної продукції та сировини.
Народними депутатами України, за участю та підтримки Федерації органічного руху України, Асоціації «Біолан Україна», інших активних учасників органічного руху, спільно з міжнародними експертами, підготовлено низку змін та доповнень до прийнятого Закону «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини»
Активізації розвитку органіку в Україні сприяв ряд заходів, організованих учасниками органічного руху, зокрема:
Під час прес-конференції учасниками підводяться підсумки розвитку в Україні органічного сектору; найкращі виробники, переробники, торгові марки та інші активні гравці органічного руху України за результатами роботи в 2013 р. нагороджуються почесними дипломами.
– найкраще підприємство-виробник сертифікованої органічної продукції рослинництва –
СФГ «ВЕС» (Житомирська обл.)
– найкраще підприємство-виробник сертифікованої органічної продукції тваринництва –
ПП «Галекс-Агро» (Житомирська обл.)
– найкраще підприємство-переробник сертифікованої органічної продукції –
ТОВ «Хлібіо» (Одеська обл.)
– найкраща торгова марка сертифікованої органічної продукції – ПАН ЕКО
– найкращий навчальний заклад з підготовки фахівців для органічного виробництва – Іллінецький державний аграрний коледж
– найкраща регіональна підтримка органічного руху України –
Дніпропетровська обласна державна адміністрація
Отже, органічні продукти українського походження продовжують активно заповнювати власний внутрішній ринок та знаходити своїх постійних поціновувачів за кордоном. А найкращі українські органічні виробники, незважаючи на дії певних недобросовісних так званих псевдо-органічних виробників, тримають високу якість своїх здорових, натуральних, екологічно безпечних, органічних продуктів харчування та щорічно підтверджують свій органічний статус у процесі інспекцій та відповідної сертифікації за міжнародними стандартами.
Цей крок дозволить українським виробникам реалізовувати на європейському ринку готову сертифіковану органічну продукцію, а не лише сировину, яка на сьогодні вже експортується переважно саме до країн Євросоюзу.
У цьому контексті важливим кроком також має стати максимальна гармонізація українського законодавства щодо регулювання органічного сектору з європейським. Зараз, коли готуються важливі нормативно-правові акти щодо регулювання власного органічного ринку, слід зважати на вже прийняті норми у європейському співтоваристві. Це сприятиме створенню в Україні більш привабливого бізнес-клімату, що забезпечить надходження інвестицій для подальшого розвитку галузей АПК.
Залишаються важливими і питання забезпечення системи якості та безпеки харчової продукції: при умові поглиблення співпраці з ЄС, інтереси споживачів продовольства в Україні стануть більш захищеними, а рівень довіри до української сільськогосподарської та харчової продукції на зовнішніх ринках підвищиться.