08 вересня 2016 року в Інформаційній агенції “УНІАН” відбулася Прес-конференція «Органічний сектор України: реалії та перспективи».
Учасниками конференції були: Євген Милованов – Голова Правління Федерації органічного руху України; Йоахім Ленц – керівник проекту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”; Павло Поплавський – начальник відділу міжнародних зв’язків Житомирського Національного агроекологічного університету.
За словами Євгена Милованова, споживання сертифікованих органічних продуктів в Україні за 8 років зросло у 34 рази. При цьому площі сільгоспугідь під органічним виробництвом у 2015 р. зросли до 410 тис.га. У цьому ж році число органічних фермерів збільшилося до 210. Стрімко розширюється номенклатура органічних продуктів: в Україні їх загальне число перевищило 300.
На офіційному рівні органічне виробництво все гучніше називають серед пріоритетів розвитку аграрної сфери держави. Українська органічна продукція завойовує у світі все нові ринки збуту. Розвитку підготовки кадрів для органічного виробництва теж приділяється більше уваги. Незважаючи на складну політичну та економічну ситуацію в Україні, зниження купівельної спроможності населення, органічний ринок в нашій державі активно продовжує розвиватись. За даними Федерації органічного руху України, споживання органічних продуктів у нашій державі в 2015 р. сягнуло 17 млн.Євро порівняно з 14,5 млн.Євро роком раніше. При цьому більше половини органічних продуктів на ринку України – вітчизняного виробництва. За прогнозами експерта, основними постачальниками органічних продуктів на вітчизняний ринок залишаються і будуть малі та середні виробники.
Як відмітив німецький експерт Йоахім Ленц – керівник проекту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”, в Німеччині приблизно 8% площ сільгоспугідь відводяться під органічне сільське господарство і це, на його думку, є незначним показником через недостатність виділення коштів урядом на розвиток органічного агросектору. За даними опитувань, близько 90% громадян Німеччини вважають за необхідне більше вкладати коштів саме у виробництво органічної продукції. Зважаючи на постійно збільшувану динаміку споживання органічних продуктів, німецькі переробники потребують збільшення поставок сировини, і саме цим мають скористатися українські виробники сертифікованої органічної продукції для виходу на європейський ринок. Метою ж проекту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства” є сприяння покращенню експертних знань технічного та керівного персоналу в галузі органічного землеробства. Це стосується не лише фермерів та сільгоспвиробників, а й представників органів влади, адже функції контролю за органічним сектором мають виконуватися на належному рівні.
Павло Поплавський акцентував увагу присутніх на формуванні системи підготовки кадрів для органічного сектору в ЖНАЕУ. За останні декілька років одним з провідних тем у навчанні студентів університету є органічне виробництво. Завдяки підтримці та співпраці з нашими партнерами і виробниками органічної продукції, ми досягли значного прогресу. Щорічно на базі університету проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Органічне виробництво і продовольча безпека». У структурі університету створено Поліський центр органічного виробництва, метою діяльності якого є стимулювання розвитку органічного виробництва в регіоні та сприяння на цій основі реалізації завдань щодо забезпечення сталого розвитку сільських територій, відтворення родючості ґрунтів та збереження навколишнього середовища, забезпечення споживчого ринку здоровою якісною продукцією, поліпшення іміджу регіону як виробника високоякісної органічної продукції та забезпечення продовольчої безпеки держави. Власні досягнення показуємо і на практичних прикладах, адже за стандартами ЄС у сфері органічного виробництва ми сертифікували частину дослідного поля університету, що відкриває широкі можливості для адаптації передових світових технологій у даній галузі. Разом з тим, Житомирська область стала однією з перших в Україні, яка на рівні обласної програми підтвердила важливість та необхідність розвитку органічного виробництва, що дало регіону потенційно унікальну можливість стати лідером розвитку органічного виробництва в Україні.
Як відмітили учасники, залишається важливим і питання наповнення внутрішнього ринку здоровими та безпечними продуктами харчування. Провідні оператори українського органічного ринку долучилися до проведення Всеукраїнської акції «ОРГАНІЧНИЙ ТИЖДЕНЬ В УКРАЇНІ», проведення якого координує Федерація органічного руху України. Основною метою події є популяризація органічних продуктів, демонстрація досягнень органічного руху в різних сферах діяльності, кращого інформування споживачів про переваги органічних продуктів та органічного способу життя.
Основною подією в рамках Органічного Тижня в Україні стане проведення Восьмого Всеукраїнського Ярмарку органічних продуктів, який проходитиме 10 вересня 2016 р. у Києві на Контрактовій площі. Тут разом збираються найкращі виробники, переробники та торгівці сертифікованими органічними продуктами. Абсолютна більшість продуктів вироблена у відповідності з стандартами Євросоюзу: без міндобрив, інших отрутохімікатів, без ГМО, без застосування штучних барвників, підсилювачів смаку тощо. Про це споживачі зможуть пересвідчитись по «Євролистку» на етикетці та органічному сертифікату в учасників Ярмарку.
Організатори Органічного Тижня в Україні закликають скористатись унікальною нагодою і особисто познайомитись з сертифікованими виробниками органічної продукції, завітавши на черговий Всеукраїнський Ярмарок органічних продуктів.