13 квітня 2021 року Федерація органічного руху України спільно з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства в режимі оn-line провели Круглий стіл «Підтримка органічного виробництва в Україні: механізм 2021 року та нові перспективні напрямки».
Проведений захід відбувся у значній мірі завдяки підтримці Проєкту «Німецько-українська співпраця у сфері органічного сільського господарства», Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти та компанії “БТУ-ЦЕНТР”.
Участь у заході взяли близько 150 представників з усіх регіонів України, зокрема виробники органічної продукції, представники департаментів (управлінь) агропромислового розвитку облдержадміністрацій з 23 областей, а також громадські організації, консультанти в галузі органічного виробництва, представники міжнародних проєктів.
Про важливість проведення діалогу між виробниками та владою наголосив новопризначений керівник Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Штефан Дреесманн, адже саме у форматі тісного спілкування між представниками органів влади, громадських організацій та безпосередньо органічних виробників можна напрацювати важливі пропозиції до механізмів підтримки органічного руху.
Людмила Хомічак, заступник директора директорату державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів – начальник головного управління з питань підакцизної продукції та органічного виробництва Мінекономіки повідомила, що відповідно до експертної оцінки в Україні під органічним землеробством знаходиться 468 тис. га, що складає 1,1% від земель сільськогосподарського призначення; в секторі працює 618 операторів, серед яких 470 сільськогосподарських виробників. За її словами, у 2021 році на державну підтримку виробників органічної сільськогосподарської продукції урядом виділяється 50 млн.грн., які будуть спрямовані наступним чином:
1) бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) – у розмірі 5 тис. грн, але не більше 100 тис. грн. на одного оператора (загальна сума 30 млн.грн.);
2) бюджетна дотація за утримання великої рогатої худоби, ідентифікованої та зареєстрованої відповідно до законодавства станом на 01 серпня поточного року – у розмірі 5 тис. грн. на 1 голову ВРХ (загальна сума 15 млн.грн.);
3) часткове відшкодування вартості витрат на проведення сертифікації продукції органічного виробництва – у розмірі 30% (без урахування податку на додану вартість), але не більше 20 тис. грн на одного суб’єкта господарювання (загальна сума 5 млн.грн.).
«Така державна підтримка розрахована приблизно на виплату 300 виробникам за напрямком на одиницю оброблюваних угідь, субсидія з розрахунку на одну голову ВРХ передбачає виплати на 3 тис. голів, і відшкодуванням вартості витрат проведення сертифікації зможуть скористатися близько 300 виробників», — повідомила Людмила Хомічак.
З метою ознайомлення з механізмом надання державної фінансової підтримки органічним виробникам у 2021 р. Валентина Заєць, начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва Мінекономіки, представила учасникам проєкт Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробників органічної сільськогосподарської продукції. В ньому визначені вимоги до отримувачів бюджетних коштів на безповоротній основі; напрямки підтримки; документи, які подаються операторами структурним підрозділам облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку (до 1 жовтня поточного року); повноваження обласних комісій та Мінекономіки тощо. За словами пані Заєць, вказаний проєкт Порядку вже надісланий до облдержадміністрацій для опрацювання та внесення пропозицій.
В ході заходу найкращими практиками підтримки органічних виробників на регіональному рівні поділились представники Житомирської, Полтавської, Рівненської та Львівської областей. Зокрема, Людмила Гончаренко – заступник директора департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації наголосила на ініціативах області щодо підтримки місцевих виробників органічної продукції. «Органічне виробництво – один із пріоритетів обласної стратегії. За 2019-2020 рр. в рамках обласної програми за напрямом фінансової підтримки у вигляді часткового відшкодування вартості сертифікації суб’єктів органічного виробництва, виробники Львівщини отримали підтримку на суму – 306 тис. грн. Департамент має на меті й надалі сприяти збільшенню обсягів виробництва органічної продукції. Відтак, в Комплексній програмі підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 рр. за рахунок коштів обласного бюджету додатково заплановано новий напрям підтримки у вигляді бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь органічного землеробства. Загалом на 2021 рік заплановано фінансову підтримку для виробників органічної продукції Львівщини в розмірі 500 тис. грн.», – зазначила Людмила Гончаренко.
З полтавськими ініціативами щодо підтримки органічного виробництва поділився Сергій Фролов, директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації. Зокрема, Департаментом здійснюються заходи щодо підтримки органічного виробництва в рамках Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року спрямованої на реалізацію Стратегії розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки, затвердженої рішенням першого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №117 від 21.02.2021. Основними заходами підтримки виробників органічної продукції даної Програми є:
– компенсація в розмірі 50% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності у рослинництві, тваринництві та переробці сільськогосподарської продукції, незалежно від видів сільськогосподарської діяльності та видів продуктів переробки у перехідний період, а після нього лише суб’єктам господарювання, які мають чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 10,0 млн.грн., у власності та/або користуванні яких перебуває до 300 га земель сільськогосподарського призначення, але не більше 100,0 тис. грн. на одного суб’єкта господарювання;
– компенсація до 50% понесених витрат за придбання дозволених для використання засобів захисту рослин та добрив для всіх виробників органічної продукції, але не більше ніж в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь;
– компенсація в розмірі 40% вартості поставленої органічної продукції дитячим дошкільним, шкільним, медичним та соціальним закладам області на умовах тендерної закупівлі.
При цьому на Полтавщині спостерігається тенденція до збільшення числа органічних підприємств. Так, якщо 3 роки тому здійснювали чи розпочинали діяльність з виробництва органічної продукції (сировини) 12 суб’єктів господарювання, то на сьогодні в області їх уже 28.
Олександр Ющенко (депутат Житомирської обласної ради; засновник ПП «Галекс-Агро», ТОВ «Органік мілк», ТОВ «Органічний м’ясний продукт») та Віктор Щербачук (депутат Рівненської обласної ради; керівник ТОВ «Дедденс Агро») які були нещодавно обрані головами Постійних комісій з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та розвитку села у своїх обласних радах, поділилися не лише позитивними моментами розвитку органічного виробництва відповідно в Житомирській та Рівненській областях, але й на проблемних питаннях реалізації органічної продукції. Акцентувалася особлива увага на необхідності перегляду умов запровадження тендерних закупівель освітніх закладів, соціальних установ, де серед умов закупівлі була б не лише ціна продукту, але також її якісна складова, органічна історія! Є сподівання, що представники органічного сектору в обласних радах зможуть змінити ситуацію з цим питанням на краще!
Під час Круглого столу учасники обговорили також можливі шляхи підтримки органічних виробників у 2022 році, зокрема Володимир Білий (керівник НВП «5 Елемент») та Дмитро Грогуленко (ПП «Агрономіка») наголосили на необхідності запровадження в найближчому майбутньому державної підтримки виробників біологічних допоміжних засобів для органічного виробництва, з чим погодилися всі присутні.
Представник компанії «БТУ-Центр» Дмитро Яковенко відзначив важливість та перспективність розвитку органічних методів господарювання, зауваживши, зокрема, важливість застосування в сільському господарстві безпечних біологічних препаратів, доцільність та можливість застосування яких в органічному агровиробництві вже довела свою ефективність протягом десятків років використання. І саме державна компенсація виробникам органічної продукції застосування ними допоміжних засобів дозволить ще ефективніше конкурувати на ринку вітчизняним компаніям, що спеціалізуються виробництві та реалізації біопрепаратів.
Микола Мисник (керівник СФГ «Золотий Пармен» з Чернігівщини) серед іншого, у зв’язку з запровадженням у найближчий період ринку землі, акцентував увагу учасників на необхідності ведення діалогу з народними депутатами, аграрним комітетом Верховної Ради України щодо статусу органічних земель.
Підводячи підсумки обговорення під час Круглого столу, Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов наголосив на тому, що цей захід, по суті, став першим кроком по налагодженню повномасштабного діалогу більшої частини представників органічного руху України, включно з органічними виробниками, представниками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, держслужбовцями з усіх областей України, громадських організацій, виробників біопрепаратів щодо не лише розуміння поточного стану, функціонування органічного сектору, але й формування стратегічного бачення розвитку системи національної та регіональної підтримки органічного сільського господарства задля розширення масштабів та якості органічного виробництва в державі.