09 червня 2021 року у Києві на території Національного Експоцентру України в рамках Міжнародної агропромислової виставки “АГРО-2021” та Спеціалізованої виставки-ярмарку органічних продуктів і технологій “ORGANIC-2021“ Федерацією органічного руху України (ФОРУ) спільно з Міністерством економіки України та Міністерством аграрної політики та продовольства України було проведено чергову конференцію «Органік: знання, досвід, результат».
Захід підтримали Проєкт “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”, німецько-український проєкт “Агроторгівля України” та Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти.
Підтримку проведення конференції також надали відомі представники органічного бізнесу: ТОВ «Компанія «БТУ-Центр»; ТОВ “Дедденс Агро”; ТОВ “Арніка Органік”, Компанія “STC”, ТОВ “Органік стандарт”, ПП “Агрономіка”, ТМ “Пан Еко”.
Конференція цього року відбувалася виключно off-line (вживу) і, звісно, під час її підготовки та проведення організаторами вживався максимум зусиль для забезпечення дотримання протиковідних заходів. У роботі конференції прийняли активну участь понад 110 учасників, а саме – представників Уряду, Парламенту, посольств, наукових установ, громадських організацій, міжнародних проєктів, органічних та конвенційних агровиробників, викладачів, аспірантів, студентів, споживачів тощо.
Під час відкриття Конференції виступив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Він наголосив на зростанні уваги держави до розвитку органічного сектору, зауваживши, що це, зокрема, підтверджується не лише тим, що питаннями «органіку» безпосередньо займаються Мінекономіки, Мінагрополітики та Держпродспоживслужба, але й тим фактом, що у поточному році вперше в історії передбачено державне фінансування органічних агровиробників.
Директор Директорату сільського розвитку Міністерства економіки України Андрій Пивоваров відмітив, що питанням розвитку органічного виробництва приділяється значна частина уваги особливо в контексті забезпечення вирішення питань комплексного сільського розвитку відповідно до завдань Уряду.
З промовою до учасників заходу звернувся голова підкомітету з питань інновацій та інфраструктури в сфері агропромислового комплексу Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду , який високо оцінив організаційний рівень всіх органічних заходів в рамках виставки «АГРО», а також повідомив присутніх про те, що важливий для органічного сектору Законопроєкт №5440 виноситься на розгляд Аграрного Комітету і цей документ має, зокрема, врегулювати процедури реєстрації, дозволивши українським органічним виробникам отримати держпідтримку в сумі 50 млн. грн. вже цього року. Він також переконано заявив, що для забезпечення сталості виробництва якісних органічних продуктів, необхідно більше приділяти уваги науковим розробкам та законодавчим ініціативам, які б максимально відповідали міжнародним практикам.
Пан Гайду наголосив також, що органічна продукція – це не лише складова здоров’я нації, але й унікальний механізм розвитку економіки. Він висловив впевненість, що українці мусять і готові ще глибше розвивати цей напрямок виробництва на наших землях.
З вітальним словом виступив аграрний аташе Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Франк Мюллер. Він не тільки розповів про зростання попиту на органічні продукти у його країні та шляхи підтримки Євросоюзом та Німеччиною органічних фермерів. Пан Мюллер наголосив на важливості поглиблення співпраці між нашими державами в органічній сфері, що, до речі, вже підтверджується позитивними результатами діяльності проєктів “Агроторгівля України” та “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”. Особливий наголос при цьому пан аташе зробив на перспективності формування «Органічної платформи знань», наповненням якої займаються Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти, Федерація органічного руху України, із залученням численних фахівців, експертів, за підтримки згаданого німецького Проєкту.
Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Владислава Магалецька також високо оцінила організаційний рівень підготовки та проведення згаданого заходу в період роботи виставок «АГРО-2021» та «ORGANIC-2021» та повідомила присутніх щодо стану ведення Переліку органів іноземної сертифікації. Крім цього, вона висловила цілковиту підтримку комплексного розвитку органічного сектору держави і запевнила учасників Конференції про готовність Держпродспоживслужби до виконання функцій регулювання органічного ринку України.
Менеджер Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Олександр Каліберда привітав учасників Конференції та висловив сподівання у подальшій продуктивній спільній діяльності як владних органів, так і представників органічної громадськості, результатом чого стане повноцінний запуск вітчизняної нормативно-правової бази та ефективна робота органічного ринку.
Головний спеціаліст відділу державної політики у сфері органічного виробництва директорату державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Міністерства економіки України Анна Войтюк окреслила основні аспекти, реальний стан та подальші дії в сфері нормативно-правового регулювання органічного виробництва в Україні. Зокрема, вона зауважила, що найближчим часом очікується початок процесу акредитації сертифікаційних органів для проведення діяльності щодо оцінки відповідності вітчизняному «органічному» регулюванню сільськогосподарських виробників.
Андре Піллінг, керівник Проєкту «Агроторгівля України» підкреслив, що в останні роки споживання органічних продуктів зростає у всіх країнах Євросоюзу. І саме в українських виробників є реальна можливість задовольнити потреби європейців в органічних перероблених продуктах з доданою вартістю, чому намагається допомагати Проєкт «АТУ», відкриваючи для наших виробників чудові можливості для виводу їх продукції на нові ринки збуту.
Дослідник із захисту рослин компанії «БТУ-Центр» Юлія Миронова акцентувала увагу учасників конференції на основах створення технологічних карт вирощування рослин за органічними технологіями. Варто зазначити, що ціла низка біопрепаратів компанії дозволена до використання в органічному землеробстві, тому їх використання дозволить досягати аграріям вищої ефективності органічного виробництва.
Тривала практика використання ентомофагів довела особливу ефективність їх використання в органічному виробництві. Дмитро Грогуленко, директор ПП «Агрономіка» з Черкащини, розповів про комплексний біологічний підхід до регулювання кількості шкідників на полях.
Особливе зацікавлення присутніх викликали виступи сертифікованих органічних виробників. Мирослав Загорський, голова ФГ «Органік беррі» з Тернопільщини, вже понад 14 років займається виробництвом абсолютно різнопланової органічної продукції. І його унікальний практичний підхід до симбіозу рослинництва, тваринництва, пошуку цікавих для фермера сфер діяльності, як то вирощування фундуку, грибів, качок, равликів тощо, однозначно має бути використаний агровиробниками для уникнення можливих помилок при побудові власного бізнесу.
Про практичні заходи по пристосуванню сільськогосподарського виробництва до кліматичних змін особливо в Південних регіонах України розповів Сергій Осипенко, інженер-дослідник, винахідник, письменник, директор ФОП Осипенко С.Б.
Прикладом ефективної господарювання в органічній сфері є діяльність ТОВ «Арніка Органік» на Полтавщині, про що розповіла Анастасія Білич – керівник маркетингової служби компанії. Маючи земельний банк понад 15 тис. га, Арніка Органік на сьогодні є одним із найбільших українських експортерів органічної продукції, основний експортний потік якого спрямований на країни ЄС та Швейцарію. За словами пані Білич, запроваджений Єврокомісією Європейський зелений курс – нова програма дій, центральною ідеєю якої є зробити Європу кліматично нейтральною до 2050 року, слугуватиме довгостроковим орієнтиром та дорожньою картою для європейського бізнесу та неодмінно змінить правила гри на ринку ЄС (як для імпортерів, так і для виробників). Відповідно, неодмінний вплив нового європейського курсу відчують і українські виробники та експортери, тому нам, як постачальникам органічної продукції, вже треба орієнтуватися на нові вимоги та правила для утримання позицій на ринку, досягнутих тривалою працею.
Підсумовуючи результати роботи конференції, Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов акцентував увагу присутніх на тому, що, незважаючи на динамічне зростання як внутрішнього, так і міжнародного ринків органічної продукції, збільшення площ під органіком, залишається ціла низка проблем та задач, які підлягають вирішенню. Зокрема, все ще існує значний інформаційний вакуум щодо багатьох технологічних підходів вирішення низки проблем органічного виробництва (рослинництва, тваринництва, переробки). Для цього необхідно глибше вивчати міжнародний досвід, поглиблювати наукові дослідження, налагоджувати ширшу співпрацю з виробництвом, поширювати передовий досвід всіма можливими способами, зокрема, використовуючи можливості Органічної Платформи знань. Необхідно поглиблювати переробку органічної продукції в Україні, з одного боку, насичуючи національний споживчий ринок якісною, безпечною органічною продукцією; з іншого боку – збільшуючи у структурі експорту частку органічних продуктів з вищою доданою вартістю.