12 серпня 2020 року у Києві на території Національного Експоцентру України в рамках Міжнародної агропромислової виставки “АГРО-2020” та Спеціалізованої виставки-ярмарку органічних продуктів і технологій “ORGANIC-2020“ Федерацією органічного руху України (ФОРУ), у співпраці з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України було проведено конференцію «Органік: знання, досвід, результат». Така конференція проводиться ФОРУ щороку впродовж 16 років і слугує своєрідним майданчиком підведення підсумків розвитку органічного сектору за попередній рік держструктурами, бізнесом та донорами.
Захід проходив за підтримки Проєкту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”, за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
Конференція «Органік: знання, досвід, результат» відбулася за підтримки Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти.
Конференцію активно підтримали й представники українського органічного бізнесу: ТОВ «БТУ-Центр»; ТОВ “Дедденс Агро”; ТМ “Пан Еко” та ТОВ “Arnika Organic”.
Конференція, як і виставка «ORGANIC-2020», по суті, стали першими публічними органічними заходами у Європі, а за деякими твердженнями, навіть у всьому світі, з часів початку поширення корона вірусу. Тим не менше, Федерація органічного руху України, спільно з організаторами виставки «АГРО», приклали максимум зусиль для забезпечення безпеки шляхом протиепідемічних заходів: дотримувалося дистанціювання не менше ніж 1,5 м один від одного, була забезпечена постійна наявність антисептиків, масок у всіх учасників, здійснювалася періодична термометрія, постійне періодичне прибирання та дезінфекція поверхонь столів, місць для сидіння. У місці проведення конференції було організована професійна роботизована дезінфекція з використанням сучасних методів обробки та робота KiBaRo 2000, здійснювалася обробка бактерицидним короткохвильовими безозоновими ультрафіолетовими лампами, озонаторами та рециркуляторами повітря; потім використовувася генератор холодного туману, з розпиленням у 5 мікрон медичного дезінфікуючого розчину, а потім робилася фізична обробка спеціальним дезінфікуючим розчином.
На конференцію «Органік: знання, досвід, результат» зареєструвалося в режимі off-line (вживу) 100 учасників. Крім цього, завдяки прямій трансляції та відеозапису у мережі Facebook та мережі YouTube, виступи на конференції переглянуло близько 1000 зацікавлених.
У роботі конференції прийняли активну участь представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України; Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні; Державної установи «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»; Федерації органічного руху України та інших громадських організацій; Міжнародної Федерації органічного сільськогосподарського руху (IFOAM); донорів згаданих заходів: Швейцарсько-української Програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України”; Проєкту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”. Конференція викликала жвавий інтерес серед органічних та конвенційних агровиробників, держслужбовців, викладачів, аспірантів, студентів, споживачів.
Відкриваючи захід, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький підтвердив, що органік був і залишається серед пріоритетів розвитку аграрної галузі держави, додавши, що у Мінекономіки є намір вже восени підняти перед Верховною Радою України питання щодо доцільності та можливості фінансової підтримки органічного виробництва.
Федерація органічного руху України понад 15 років є членом Міжнародної Федерації органічного сільськогосподарського руху IFOAM – Organics International, виконавчий директор якої, Луїза Лютікхольт також звернулася з вітанням до учасників конференції, визнавши, що, хоча все ще відносно невелика частка сільського господарства України є органічною, та все ж український експорт органічних продуктів (перш за все, зерно, рослинні олії та ягоди) еквівалентний 10% органічного імпорту всього Євросоюзу. А зі зростанням міжнародного ринку підвищується експортний потенціал органічних продуктів. Пані Лютікхольт наголосила на важливості звертати також значно більшу увагу на розвиток внутрішнього ринку органічної продукції України.
Начальник відділу органічного виробництва та стандартів якості Директорату сільського розвитку Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Валентина Заєць, окреслила основні аспекти державного регулювання органічного сектору України. Зокрема, найближчим часом очікується прийняття остаточних нормативно-правових документів, що дозволить «запустити» процес сертифікації виробництва за вітчизняними органічними стандартами.
Головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Анна Єрмак акцентувала увагу учасників конференції на питаннях контролю органічного ринку України зі сторони свого відомства. Адже, з моменту введення в дію відповідного нормативного регулювання, саме Держпродспоживслужба знаходитиметься в тісному контакті як з вітчизняними виробниками органічних продуктів, так і сертифікаційними органами, що їх контролюватимуть.
Споживання органічних продуктів зростає у всіх країнах ЄС, включаючи Німеччину. Там значну частку цього попиту задовольняють завдяки імпорту органічної продукції з України, – згадувалося у виступі аташе з питань аграрної політики Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Франка Мюллера. Він, зокрема, наголосив: «Органічне виробництво – галузь майбутнього і його потенціал відіграє важливу роль не лише з точки зору сталості, – органік також слугує інноваційною базою для всього сільського господарства».
Директор Науково-методичного центру ВФПО Тетяна Іщенко, за чиєї спів-ініціативи створюється в Україні “Органічна платформа знань”, зупинилася на зростаючому інтересі до органіку серед викладачів та студентів вітчизняних закладів освіти, а також на нагальній потребі заповнення все ще існуючих прогалин, пов’язаних з браком чи розпорошеністю інформації щодо різнобічних аспектів органічного агровиробництва, переробки, маркетингу та ін.
Менеджер Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Олександр Каліберда детально проаналізував все, що вже зроблено і нарешті презентував вебсайт Органічної платформи знань organic-platform.org, яка нещодавно стала доступною для користувачів.
Керівник швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» Ігор Кравченко поділився швейцарським баченням можливих напрямів розвитку органічного сектору в рамках вищезгаданої програми, яка почала діяти у поточному році.
Старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології Володимир Круть у своєму виступі зупинився не лише на детальній характеристиці та ролі мікроорганізмів в органічному землеробстві, але й тому, як досягати вищої ефективності органічного виробництва шляхом застосування біопрепаратів компанії «БТУ-Центр».
Значна увага присутніх була прикута до виступів сертифікованих органічних виробників. Дмитро Брицов, агроном ТОВ «Дедденс Агро» з Рівненщини; Олексій Дон, засновник однойменного фермерського господарства з Вінничини, а також Микола Сафонов, директор ТОВ «Фірма «Діамант Лтд» з Полтавщини поділилися своїм багаторічним досвідом, акцентувавши свою увагу не лише на перевагах органіку, але й на тих численних проблемах, з якими все ще доводиться стикатися на технологічному, адміністративному, промоційному та збутовому рівнях.
Крім згаданого, під час конференції для всіх учасників був презентований новий номер (№05-07(52)’2020) журналу “ORGANIC UA”.
Повну відео-версію конференції можна буде подивитися за посиланнями, які будуть розміщено найближчим часом.