Організатори конференції щиро дякують насамперед нашим Збройним силам України за можливість займатися просвітницькою діяльністю під час війни, а також Проєкту «Німецько-українська співпраця у галузі органічного сільського господарства», компанії «ЕТКО» та ТОВ «БТУ-Центр» за підтримку цього важливого для органічного руху заходу.
Понад 130 учасників мали чудову нагоду ознайомитися з найкращим досвідом ведення органічного виробництва, його підтримки, регулювання, просування органічних продуктів не лише в Україні, а й у Німеччині, Литві, Туреччині, Грузії, адже доповідачі з цих країн ділилися напрацюваннями у своїх країнах щодо органіку.
Федерація органічного руху України ввосьме проводить Конференцію спільно з НМЦ вищої та фахової перед вищої освіти, розуміючи, що освіта – це фундамент для подальшого розвитку економіки держави, а підготовка кваліфікованих кадрів, в т.ч. і в органічній сфері, є запорукою створення ефективних органічних господарств, забезпечення продовольчої безпеки держави, екологізації різних галузей, що корелюється з планами Європейського Союзу та його Зеленим курсом.
Під час свого вітального слова перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький наголосив, що органічний сектор України, попри виклики, пов’язані з повномасштабним вторгненням рф, демонструє яскравий приклад незламності. Органічні виробники продовжують працювати, а галузь розвиватися. «Україна – потужний експортер органічної продукції на ринок ЄС. Відповідно, нормативне правове поле в органічному секторі постійно оновлюється і адаптується до вимог європейського законодавства. Це постійний процес, який потребує навчання і підготовки кваліфікованих кадрів», – зазначив перший заступник Міністра. «Важливо, щоб розвиток органічної галузі обговорювали комплексно: бізнес, профільні асоціації, державний сектор, міжнародні партнери. Це дозволить органічному сектору зростати, органічним виробникам продовжувати радувати споживачів своєю продукцією, а наша органічна система буде фахова, освічена та готова до змін», – підкреслив Тарас Висоцький.
Також з вітальними словами до учасників конференції звернулися керівник Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Штефан Дреесманн; Андрій Доронін з Національної Академії аграрних наук України, від імені Міністерства освіти і науки України привітання зачитала Леся Малинка.
Із поточною ситуацією в органічному секторі України, основними проблемами та труднощами, з якими стикаються виробники, а також і з можливостями для їх подолання, партнерською допомогою ознайомив присутніх Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов.
Найкращі професіонали-доповідачі конференції з різних країн охопили різнопланові теми в органічній сфері. Так, директор грузинської Асоціації «ЕЛКАНА» Маріам Джорджадзе розповіла про етапи розвитку органічного сектору у Грузії, адже ця невелика країна, попри незначні площі та невелику кількість сертифікованих виробників, вдало поєднує органічне виробництво з еко-туризмом, а українські фахівці на початку становлення органічного сектору в нашій державі пізнавали ази та особливості органіку саме від грузинських експертів.
Зовсім новою темою для України, проте не у світі, є виробництво органічного текстилю. Саме в цій царині у сфері сертифікації дуже значний досвід має відома компанія «ЕТКО» з Туреччини. Її генеральний директор Мустафа Акюз розповів про вимоги органічних стандартів, їх різновиди, яка ситуація з цією галуззю у світі, в Туреччині та які перспективи може мати у майбутньому Україна. Цікавий факт із виступу щодо виробників органічного текстилю: з проведеного опитування 90% учасників сказали, що продукти, сертифіковані по стандартам GOTS складають біля 90% їхніх продажів органічних продуктів. При цьому у світі станом на 2022 рік за цим стандартом сертифіковано уже понад 12 тис. операторів, найбільше – в Індії та Туреччині. Україна – один із великих виробників льону. Тому в напрямку його переробки є значна перспектива, адже оброблений льон використовується для різних виробів, включаючи домашній текстиль та одяг. Виробництво льоноволокна та джгуту у світі в 2021 році оцінювалось приблизно в 1 млн тонн. При цьому ринкова частка льону становила менше 1% світового ринку волокна. Близько 80–85% льону, який використовується для виробництва волокна, вирощується в Європі, Франції, Бельгії та Нідерландах. Іншими ключовими країнами-виробниками льоноволокна є Україна, Білорусь, росія та Китай. Невеликий відсоток льону є сертифікованим органічним. За оцінками Європейської конфедерації льону та конопель (CELC), близько 0,5% льону, вирощеного в Європі, є сертифікованим органічним.
Ще однією темою, яка в останні роки на вустах вітчизняних експертів – це запровадження органічного громадського харчування. Це реальна перспектива для України, адже досвід провідних світових країн доводить правильність та важливість здорового харчування для своїх громадян, особливо це стосується харчування в шкільних та освітніх закладах. Тому важливим для нас досвідом з питань сертифікації органічного громадського харчування, законодавчими вимогами та практичними питаннями впровадження у Литві та світі поділилася директор органу сертифікації «Екоагрос» (Литва) Вірджинія Люксіне.
Давній партнер Федерації органічного руху України – група компаній «БТУ-Центр» активно завойовує європейські ринки зі своїми допоміжними продуктами для органічного виробництва. З власними кейсами, як вивести нову торгову марку біопрепаратів на ринок Європи, які складнощі та практичні рекомендації поділилася директор з маркетингу Алла Болоховська.
Практичними рекомендаціями з учасниками конференції в різних сферах органічного виробництва ділилися Мирослав Загорський – голова ФГ «Органік Беррі» (Тернопільська обл.), Василь Пиндус – директор Іллінецького державного аграрного коледжу (Вінницька обл.), Микола Биков – дорадник, консультант з органічного землеробства.
Науковці – Володимир Кургак (ННЦ «Інститут землеробства НААН»), Петро Скрипчук (Національний університет водного господарства та природокористування), Світлана Петренко (Інститут кліматоорієнтованогосільського господарства) розповіли про власні дослідження в галузі органічного луківництва, розробки Е-калькуляторуорганічного землекористування, вирощування органічного коріандру.
Підводячи підсумки Конференції, Євген Милованов висловив сподівання у подальшому розвитку освітнього та наукового забезпечення органічного сільського господарства, а також підготовці кваліфікованих кадрів для аграрного сектору загалом та органічного зокрема. При цьому він анонсував озвучення найближчим часом конкурсу студентських робіт на тему органічного виробництва, що буде проводитися Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти спільно з Федерацією органічного руху України, за підтримки Проєкту «Німецько-українська співпраця у галузі органічного сільського господарства».