Не зважаючи на розпочату росією війну в Україні, вітчизняні аграрії продовжують працювати в усіх регіонах, зокрема й на окупованих територіях. Міни та снаряди на полях, обмеженість ресурсів, виїзд і навіть мобілізація робітників не стають перепоною і для органічних господарства.
Органічне виробництво в Україні має значний потенціал і залишається пріоритетним напрямком розвитку аграрної політики держави. І тому у ці важкі для всіх часи важливою є підтримка органічного сектору, в т,ч. з боку іноземних, зокрема німецьких, партнерів.
Німеччина й Україна починаючи з 2016 року співпрацюють у органічній сфері для того, щоб активувати цей потенціал. І особливо активізувалася співпраця з початком дії Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства». З самого початку повномасштабної війни в Україні Проєкт активно підтримує органічну галузь в Україні та захоплюється сміливістю та відданістю справі українських органічних виробників.
Так, завдяки ініціативі керівника Проєкту Штефана Дреесмана, Проєктом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» був ініційований збір коштів для підтримки органічних виробників України, який впровадив Фонд майбутнього для сільського господарства (Німеччина). Ключовим партнером виступила Федерація органічного руху України, яка стала провідником надання цієї допомоги в Україні.
22 вересня 2022 р. представники Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні – заступник надзвичайного і повноважного Посла пан Бертрам Фон Мольтке, аграрний аташе Франк Мюллер; представник Проєкту«Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» – Світлана Щокіна та виконавчий директор Федерації органічного руху України Андрій Коняшин, відвідали отримувачів такої допомоги з Київщини, яка постраждала від агресивних дій росії.
Зокрема, Сільськогосподарський виробничий кооператив «Ягідки», який був створений у 2016 р. біля Києва (с.Хмільна) та є органічним виробником лохини й сертифікований за органічним стандартом Європейського Союзу. Господарство знаходилося безпосередньо у зоні бойових дій під час намагання захоплення російськими військами Київщини.
За словами заступника директора кооперативу Олексія Прокопчика, незважаючи на труднощі, роботи на фермі продовжувалися, хоч це було дуже складно. Російські окупанти намагалися пограбувати офіс, шукали гроші, намагалися викрасти сейф. Забрали весь подарунковий алкоголь, який був в офісі. У перші дні війни працівники «Ягідок» порізали колеса техніки, щоб окупанти її не вкрали. На полях кооперативу були залишки від розірвавшихся снарядів, в тому числі і касетних. Зусиллями ДСНС, поля були очищені від небезпечних предметів. І в часи, коли ми особливо потребували оборотних ресурсів, дуже стала в нагоді допомога від німецької сторони, за що щиро вдячні всім, хто доклав до цього зусиль!
Пан Бертрам Фон Мольтке відзначив ефективність зусиль всіх працівників господарства по відновленню його цілісності та висловив надію подальшого розвитку органічного руху в Україні.
Ще один постраждалий від агресії росії заклад, що отримав допомогу та який відвідали представники делегації, – це екоготель, садиба «Maison Blanche», розташована на житомирській трасі у с.Березівка Київської області.
За словами представниці сімейної компанії «Натур Бутік» Лілії Савелій, під час вторгнення російських окупантів на Київщину у Мезон Бланш влучив снаряд, через що будівля була майже повністю зруйнована та вигоріла! «Це трагедія для всіх співробітників та власників, адже до війни цей екологічний готель був перлиною компанії, з меблями ручної роботи, органічним кафе та магазином органічних та натуральних продуктів. Лише самої органічної продукції було знищено на понад мільйон гривень! І без сліз на згорілу будівлю не можна дивитись, залишається лише сподіватись на подальшу відбудову та допомогу держави, небайдужих людей та іноземних партнерів! За рахунок німецької допомоги ми змогли розчистити терасу та зону навколо садиби від гострих рештків снаряду, битої черепиці, металевих конструкцій, інших небезпечних елементів, що загрожували безпечному знаходженню на залишках будівлі».
Поїздка для всіх представників делегації дала черговий привід для зміцнення віри та надії у те, що українські органічні виробники справляться з усіма труднощами та продовжать і далі розвивати органічний рух, а Андрій Коняшин подякував німецькій стороні за підтримку України загалом та органічного сектору зокрема у ці непрості для нашої країни часи!