14 березня 2023 р. відбувся онлайн семінар «Критерії та практичний досвід сталих публічних закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти».
Сталі публічні закупівлі (далі – СПЗ) є всесвітньо визнаним ключовим інструментом політики для підтримки сталого розвитку та інклюзивного переходу до зеленої економіки. Міжнародні, європейські, національні та інші стандарти дозволяють виробникам впроваджувати сталі системи менеджменту та підвищувати їх ефективність на основі єдиних вимог відповідно до передового досвіду та з урахуванням викликів сьогодення.
Впровадження СПЗ в Україні має довгу історію, і воно почалося в 2012 р, за підтримки проєкту EaP GREEN, який фінансується ЄС. Починаючи з 2019 р, в рамках програми EU4Environment підтримуються нові заходи щодо СПЗ та екологічного маркування різних груп товарів. Новий етап проєкту забезпечив подальший прогрес у впровадженні СПЗ через визначення нових пріоритетних категорій для пілотних тендерів СПЗ, розробку критеріїв СПЗ та методичних рекомендацій щодо їх застосування. Таким чином, категорії продуктів були впорядковані таким чином:
Проєкт EU4Environment, також, підтримує розробку нових редакцій стандартів екомаркування, які успішно використовуються замовниками для визначення вимог до екологічних характеристик предмета закупівлі при формуванні технічних специфікацій або нецінових критеріїв.
Критерії сталості та методичні рекомендації для цих двох категорій були розроблені з урахуванням політики та підходу ЄС до СПЗ та положень Європейського зеленого курсу.
Розроблені рекомендації щодо використання відповідних критеріїв для проведення процедур публічних закупівель розміщені на вебсайтах Мінприроди, InfoboxProZorro та офіційних вебсайтах публічних закупівель Української універсальної біржі та ProZakupki.
Понад 500 учасників семінару, а це представники Мінприроди, Міносвіти, Мінекономіки, Представництва ЄС в Україні, ЮНЕП, ДП «Прозорро», центральних та місцевих органів влади, закупівельних платформ, експертів, замовників у сфері публічних закупівель, постачальників, а також представники бізнесу та громадських організацій, мали можливість ознайомитись із напрацюваннями фахівців у сфері СПЗ. Особливо це важливо з урахуванням курсу держави на майбутнє «зелене» відновлення наших ресурсів, що постраждали внаслідок військових дій та агресії росії, на чому наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євген Федоренко.
Досвідом сталих публічних закупівель продуктів харчування, особливо в освітніх закладах, передовими практиками, ключовими проблемами, а також рекомендаціями ділилися з учасниками заходу провідні експерти з Фінляндії, Данії, Італії, Португалії, Бельгії.
Щодо можливостей вітчизняного органічного сектору у сфері СПЗ харчових продуктів виступив Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов. Він наголосив, що за понад 20 років розвитку органічного руху України, створено доволі широку мережу не лише органічного виробництва, але й переробки та збуту органічної продукції. Не зважаючи на те, що левова частка виробників орієнтується на експорт, сьогодні виробляється вже понад 400 товарних позицій органічних продуктів для задоволення потреб вітчизняного ринку. І навіть під час війни органічне виробництво продовжується, адаптуючись до реалій. При цьому існують реальні можливості та бажання виробників для розширення обсягів та номенклатури виробництва, що є передумовою для ще ширшого насичення ринку якісними органічними продуктами, в т.ч. шляхом забезпечення не лише державних закупівель для потреб навчальних закладів, ЗСУ, поліції, але й інших публічних закупівель для широкого кола споживачів.