01 травня 2024 р. вперше був проведений Студентський Органічний Форум «Органічне виробництво: майбутнє для молоді». Зусиллями організаторів – Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти та Федерації органічного руху України – захід було проведено паралельно в on-line та off-line форматах з метою залучення якомога більшого числа учасників науково-освітніх закладів, представників органічного сектору, зацікавлених осіб з різних куточків України.
Згаданий форум відбувся у значній мірі завдяки підтримці Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства».
З вітальними словами до учасників форуму звернулися Тетяна Іщенко – директор Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти, Олександр Каліберда – національний експерт Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства», Євген Милованов – Голова Правління Федерації органічного руху України, який також окреслив ситуацію в органічному секторі України й світу та наголосив на потенційних перспективах для молоді в частині застосування їх знань та досліджень в органічній сфері.
Гостем форуму став президент IFOAM Asia Метью Джон, який виступив з надзвичайно цікавою та інформативною доповіддю щодо стану розвитку органічного молодіжного руху в Азії, запровадженні навчальних практик та створення платформ по обміну досвідом молоді з практиками органічного сектору в азійському регіоні.
Своїм практичним досвідом роботи в органічному секторі поділився директор ТОВ «Еко Снейл» Мирослав Загорський. За плечима цього виробника вирощування сільськогосподарських зернових культур, фундука, фруктових дерев, грибів, курей та гусей, овець. То ж було чим поділитися з молодими учасниками форуму, особливо «підказати» ідеї для запровадження власних стартапів на майбутньому шляху становлення в органічному виробництві.
Окрім знайомства учасників із сучасним станом органічного сектору, головним очікуваним результатом проведення форуму було оголошення результатів конкурсу на кращу студентську роботу на тему органічного агровиробництва та маркетингу органічної продукції «Органічне виробництво – перспективи для молоді». Цей конкурс проводився вже вдруге і основною його метою була популяризація органічного виробництва серед студентів, залучення більшої кількості молоді до вивчення питань щодо органіку, спонукання населення до споживання органічних продуктів.
На конкурс у 2024 р. надійшло 125 студентських робіт, з різних закладів вищої та фахової передвищої освіти. Конкурсна комісія відзначила різноплановість поданих на конкурс робіт, адже теми стосувалися не лише безпосередньо органічного виробництва, харчування, а й розробки інноваційних органічних продуктів, запровадження маркетингових стратегій із використання новітніх технологій, ШІ, дослідженню регіональних органічних ринків, новаторських проектів щодо підтримки наших воїнів тощо.
Також варто зазначити, що в конкурсі були представлені роботи студентів із 70 закладів освіти, зокрема: заклади вищої освіти – 25 (в т.ч. аграрні – 10), заклади фахової перед вищої освіти – 45 (в т.ч. аграрні – 20).
За результатами оцінювання переможцями конкурсу стали наступні учасники:
1 місце: Акулова Софія – студентка Національного університету харчових технологій. Тема роботи «Розроблення рецептурного складу органічного жувального мармеладу».
2 місце: Нікора Каріна – студентка Одеського технічного фахового коледжу Одеської НАХТ. Тема роботи «Грамотний споживач». Кравчук Олег – студент Сумського національного аграрного університету. Тема роботи «Роль сидератів у поліпшенні водотривкості чорнозему типового при вирощуванні органічної гречки».
3 місце: Діброва Іванна – студентка Черкаського державного технологічного університету. Тема роботи «Основні напрями стратегії рекламної кампанії з просування органічної продукції». Дмитрук Андрій – студент Мирогощанського аграрного коледжу. Тема роботи «Ефективність технології вирощування органічної кукурудзи на зерно у зоні Полісся». Бабій Дарина – студентка Калинівськоготехнологічного коледжу. Тема роботи «Органічне відродження національної самосвідомості».
Заохочувальні призи отримали: Савченко Артем – студент Компаніївського фахового коледжу, Опришко Вікторія – студентка Хорольськогоагротехнологічного коледжу, Малишко Катерина – студентка Харківського політехнічного інституту та Жигулін Денис – студент Калинівськоготехнологічного коледжу.
Також заохочувальний приз отримав представник Хорольського агротехнічного коледжу Полтавського ДАУ за найбільшу кількість робіт, що пройшли до 2 відбіркового туру оцінювання.
Майже всі конкурсанти-переможці під час форуму представили учасникам свої результати роботи та дослідження.
Вже не перший рік відзначаємо, що значне число робіт написано студентами закладів не аграрної направленості. Це вказує про дієвість заходів, які проводять як громадські організації, освітні установи, органи влади для того, щоб тема органіку набувала більшої впізнаваності та популярності в різних сферах життєдіяльності. І це надає ще більшої впевненості та розуміння у значних перспективах органічного виробництва в Україні!
З усіма роботами переможців конкурсу можна буде ознайомитися на Органічній платформі знань (https://organic-platform.org/)