23 травня 2024 року у Житомирі відбулася ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Органічне виробництво і продовольча безпека», організаторами якої традиційно були Поліський національний університет та Федерація органічного руху України. Захід, що відбувся у гібридному форматі проведення українською та англійською мовами, вже не вперше підтримали Проєкт «Німецько-українська співпраця у сфері органічного сільського господарства», компанії «STC», «Органік мілк», «Галекс-Агро», «BTU» та Всеукраїнський журнал «ORGANIC UA».
Цьогорічна конференція, не зважаючи продовження війни проти російських окупантів, масового бомбардування в цей самий день українських міст, відключення електропостачання у багатьох on-line учасників, зібрала понад 120 представників різних сфер та закладів з 5 країн світу, а це і органічні виробники-практики, освітяни, науковці, студенти, представники владних органів, громадськості, донорських організацій тощо.
З привітальними словами до учасників конференції звернулися: ректор Поліського національного університету Олег Скидан, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, національний довгостроковий експерт Проєкту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства” Олександр Каліберда.
У своєму вітальному слові Олег Бондаренко зауважив, що питання зеленої економіки тісно пов’язані як з аграрним виробництвом, так і екологічними проблемами. Хоча ці теми підпорядковуються різним виконавчим органам (Мінагрополітики та Мінекології), проте загальна урядова діяльність спрямована як на підтримку родючості ґрунтів, забезпечення населення здоровими харчовими продуктами, так і на збереження біорізноманіття, кліматичною політикою та подолання наслідків військових дій росіян для оточуючого середовища.
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов наголосив, що, незважаючи на поступальний розвиток органічного руху у світі, український органічний сектор продовжує потерпати від низки проблем, що спричинені війною, результатом чого є зменшення земель під органіком, числа операторів органічного виробництва, вітчизняного споживчого ринку. Хоча, незважаючи на складні обставини, українські виробники не знижують темпи експорту органічних продуктів та підтримуючи цим економіку держави та її спроможність давати відсіч ворогу на фронті.
Начальниця відділу органічного виробництва Міністерства аграрної політики та продовольства України Марина Кислицька окреслила питання державного регулювання органічного виробництва, адже в 2023 р. вже запрацювали відповідні реєстри, є вже понад 180 операторів, сертифікованих за українськими органічними стандартами, здійснюється опрацювання вітчизняного законодавства з метою гармонізації з новим європейським регулювання органічного виробництва.
Микола Мороз, начальник Відділу стратегії агропромислового комплексу Мінагрополітики, ознайомив учасників конференції із важливими положеннями Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року, де питанням органіку приділена також певна увага, оскільки наша держава ставить акценти на зеленій економіці, орієнтуючись при цьому на політику Євросоюзу.
Представники сертифікаційних органів – Олександр Жуйков, експерт з органічного виробництва ТОВ «Сертифікаційно-тестувальний центр Україна» та Василь Шукалович, провідний фахівець із стандартизації, сертифікації та якості ТОВ «Органік стандарт» зупинилася на проблемних питаннях здійснення сертифікації органічних виробників в небезпечний період ведення військових дій в Україні. Ця тема залишається актуальною, оскільки значна частина виробників знаходиться в так званій «сірій зоні», яка страждає від постійних обстрілів та мінно-вибухової загрози під час ведення сільськогосподарських робіт. І виїзні інспекції в таких умовах значно ускладнені, тому вимоги стандартів щодо проведення інспектування в таких умовах дещо пом’якшені, враховуючи обставини.
Олександр Каліберда ознайомив учасників конференції з напрацюваннями Органічної платформи знань (створеної НМЦ та ФОРУ), яку підтримує вже тривалий час Проєкт “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”. Платформа знань створена для того, щоб об’єднати усі наявні в Україні наукові, інформаційні та практичні матеріали про органічний сектор і зробити їх доступними для широкого загалу науковців, викладачів, студентів, практиків та учасників органічного руху. Всі матеріали, що публікуються на платформі, оцінюються незалежними експертами галузі на предмет їх актуальності та якості. База постійно оновлюється та наповнюється корисними матеріалами, причому велика частина цікавих іноземних досліджень перекладається на українську мову та є у вільному доступі для всіх читачів та поціновувачів органіку.
Цікавими доповідями відзначилися й іноземні експерти з Польщі, Болгарії, Азербайджану, Литви. Зокрема, директор Асоціації «Ganja Agribusiness Association» (GABA, Азербайджан) Вугар Бабаєв розповів про 25-ти річний досвід органічного руху в своїй країні, означив проблеми і перспективи органіку в Азербайджані.
Ельжбета Войцик-Гронт, завідувач кафедри біометрії Варшавського університету наук про життя з Польщі здійснила багатофакторний аналіз змін та соціально-економічних відносин у країнах ЄС (2004-2021 рр.) з огляду на оцінку шляху до органічного сільського господарства Євросоюзу.
Актуальною темою сьогодення є питання роботизації технологічних процесів, використання штучного інтелекту, що змінить правила гри в тому числі і в харчовій промисловості. Про ці процеси у Польщі зробила доповідь Паула Пиплач, доцент Інституту інформаційних систем управління Ченстоховського технологічного університету (Польща).
Пізнавальним був виступ виробника-практика органічного землеробства – Олексія Язикова, директора ТОВ «Жива нива». Він поділився з учасниками заходу власним досвідом застосування технології NO-TILL в органічному землеробстві. Причому це унікальний досвід, оскільки всі впевнені, що NO-TILL неможливий без застосування хімічних засобів боротьби з бур’янами, проте приклад Олексія доводить протилежне. При цьому він активно застосовує як термообробіток, так і сидерати для підтримки родючості ґрунту за умови відсутності тваринництва.
На часі нині важлива тема зелених публічних закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти. Адже нецінові критерії для запровадження тендерів залишаються основним козирем органічних виробників при бажанні здійснювати забезпечення продуктами харчування шкіл, коледжів, вищих навчальних закладів. Саме на цих питаннях, з акцентом на практичну складову виступила Світлана Берзіна, президент ВГО “Жива планета”, заступник голови Національного технічного комітету стандартизації ТК 82 “Охорона довкілля”.
Про досвід застосування мікробних препаратів при вирощуванні рослин, їх роль в ефективному живленні і захисті сільськогосподарських культур у технологіях органічного виробництва доповіли Юлія Миронова, начальник відділу із розвитку органічного землеробства та біологізації інтенсивних технологій компанії «BTU» та Іван Сеник, старший науковий співробітник Західноукраїнського національного університету.
На конференції з доповідями також виступили:
завідувач кафедри годівлі, розведення тварин та збереження біорізноманіття Поліського національного університету Діна Лісогурська, висвітливши питання зеленого шляху аграрного сектора України з огляду на розвиток органічного виробництва;
професор кафедри агротехнологій та ґрунтознавства Сумського національного аграрного університету Юрій Міщенко, який розповів про застосування проміжних сидератів у відновленні водотривкості ґрунту при вирощуванні гречки;
Лариса Потравка, професор кафедри екології та сталого розвитку Херсонського державного аграрно-економічного університету, акцентувала увагу учасників конференції на екологічних проблемах відновлення органічного виробництва Херсонщини у повоєнний період;
Олеся Прісс, завідувач кафедри харчових технологій та готельно-ресторанної справи Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, розповіла про продовольчі системи та їхній взаємозв’язок з глобальними екологічними змінами.
Незважаючи на розгалуженість тем, які висвітлювали учасники конференції «Органічне виробництво і продовольча безпека», головним меседжем все ж залишається той факт, що Україна в плані розвитку аграрного сектору та інших галузей економіки держави орієнтується на зелений курс, підтверджуючи своє незмінне прагнення бути у європейській родині, сповідуючи цінності, притаманні євроспільноті! При цьому продовольча безпека залишається вкрай важливою у сучасному світі і особливо в Україні, яка гостро це відчуває в умовах ведення війни за незалежність.
Продовженням проведеної конференції стало проведення 24 травня 2024 році на базі Поліського національного університету виставки-ярмарки “Органічні харчові продукти”. Відвідувачам було представлено цілий спектр органічних товарів від вітчизняних виробників, як то чаї, соки, молочні продукти, сири, ковбасні вироби, мед, крупи. Були також представлені і допоміжні засоби для органічного виробництва від компанії “BTU”. Спілкування наживо з виробниками та дегустація продуктів дозволили учасникам заходу впевнитись як у якості продукції, так і бажанні органічних операторів у подальшому розширенні асортименту та задоволенні потреб споживачів у майбутньому.
Радує те, що, незважаючи на певний спад внутрішнього ринку, розвиток органічного виробництва залишається одним із стратегічних завдань України, про що говорить і практична діяльність органів влади як на державному рівні, так і на регіональному.