21-22 квітня 2022 року у Житомирі відбулася ювілейна Х Міжнародна науково-практична конференція «Органічне виробництво і продовольча безпека». Цьогорічна конференція розпочалася у 57 день російсько-української війни і все ж, не зважаючи на складну ситуацію в державі, понад 110 учасникам змогли конструктивно обговорити проблеми і перспективи розвитку органічного виробництва як в умовах військових дій, так і в післявоєнний період – після Перемоги України.
До роботи Конференції, співорганізаторами якої, як завжди, були Поліський національний університет та Федерація органічного руху України, змогли долучитися в on-line форматі не лише учасники з самої України, але й ті, хто перебував у Польщі, Німеччині, Фіджі, Франції, Латвії, Литві, Польщі.
Захід відбувся у значній мірі завдяки підтримці з боку Проєкту «Німецько-українська співпраця у сфері органічного сільського господарства», ТОВ «БТУ-ЦЕНТР» та компанії «STC».
З привітальними словами до учасників конференції звернулися:
президент Міжнародної Федерації органічного сільськогосподарського руху (IFOAM) Карен Мапусуа,
Голова Житомирської обласної ради Володимир Федоренко,
ректор Поліського національного університету Олег Скидан,
заступник Міністра освіти і науки з питань європейської інтергації Олексій Шкуратов,
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов,
проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку Людмила Романчук,
національний довгостроковий експерт Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Олександр Каліберда.
У своєму вітальному слові Володимир Федоренко акцентував увагу на тому, що Житомирщина є унікальним регіоном, єдиним у державі, який має всі сертифіковані види органічного виробництва: органічне рослинництво, тваринництво, бджільництво, переробку, дикороси, трейдерство та експорт. Також він наголосив, що Житомирська обласна рада фінансово сприяє розвитку органічного виробництва та органічних виробників у регіоні.
Президент IFOAM пані Мапусуа зауважила, що, незважаючи на суттєві зміни в світовому продовольчому секторі в останні місяці, всеодно спостерігається поступальний розвиток органічного руху. Вона побажала Україні якнайшвидше позитивно вирішити всі проблемні питання і далі поглиблювати міжнародну інтеграцію в органічній сфері.
Євген Милованов наголосив, що з початком військової агресії росії у вітчизняних органічних виробників з’явилися додаткові складнощі. Зокрема, до третини сертифікованих органічних земель нині обмежений доступ через окупацію цих територій, спостерігається значне зниження купівельної спроможності населення через переїзд/виїзд за межі країни лояльних споживачів органічної продукції. Існує велика проблема з логістикою. До війни 80% продукції з України експортувалось морськими портами. Нині більшість з них заблоковані, залізниця перевантажена військовими та гуманітарними перевезеннями. Також Україна переважно залежна від імпорту палива, що посилює тиск на логістику в цьому напрямку. Не зважаючи на перебої з постачанням паливно-мастильних матеріалів та інших ресурсів, переважна більшість органічних виробників продовжують працювати, не маючи намірів відмовлятися від органічних методів господарювання, продовжуючи сіяти мир і добро!
Це підтвердила у своєму виступі Олена Стретович – директор компаній «Органік Мілк», «Органічний м’ясний продукт», «Домашня курочка», які ефективно продовжують свою діяльність й у воєнний час, забезпечуючи якісною органічною продукцією не лише вітчизняний ринок, але й продовжуючи її експорт.
На конференції з доповідями також виступили:
професор Поліського національного університету Віталій Зіновчук, висвітливши питання органічного кооперативного руху як важливого напрямку агробізнесу в ЄС;
Ієва Лаце – керівник відділу органічного сільського господарства в третіх країнах, головний експерт – аудитор, латвійського сертифікаційного органу «STC», яка зупинилася на проблемних питаннях здійснення сертифікації органічних виробників, особливо в небезпечний період ведення військових дій в Україні;
професор Національного університету водного господарства та природокористування Петро Скрипчук, який розповів про дослідження та апробацію інновацій та сучасних рішень в громадах;
Василь Шукалович – провідний фахівець зістандартизації та якості, координатор плодово-ягідного напряму сертифікації ТОВ «Органік Стандарт» акцентував увагу учасників на викликах та можливостях для органічних фермерів в умовах російсько-української війни.
Володимир Волков – професор Запорізького національного університету з виступом щодо європейських практик в управлінні землями сільськогосподарського призначення з огляду на діяльність проєкту EUROLAND;
Петро Пивовар – доцент Поліськогонаціонального університету акцентував увагу учасників конференції на сучасних світових трендах розвитку органічного виробництва в контексті розвитку сільських територій;
Світлана Фурман – доцент Поліського національного університету розповіла про стан та перспективи органічного бджільництва для України.
Учасники згаданої Конференції сходяться на думці, що продовольча безпека є вкрай важливою у сучасному світі і особливо це стало відчутним в умовах ведення війни в Україні. Аграрний сектор в цьому плані є дуже вразливим та потребує особливої уваги світової спільноти. Подальший розвиток органічного виробництва був і залишається одним із стратегічних завдань України. Підтвердженням є, зокрема, й той факт, що саме в день початку Конференції, 21 квітня 2022 року Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №7264, покликаний допомогти забезпечити безперебійне виробництво та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану. Одним із пунктів документу передбачається надання можливості для українських виробників органічної продукції, які здійснювали виробництво за стандартами ЄС, перейти на українські стандарти виробництва без додаткового перехідного періоду (якщо це відбувається у рамках одного органу сертифікації), а також можливість одержання державної підтримки.