Розвиток органічного виробництва є досить актуальним на сьогодні через низку явних екологічних, економічних та соціальних переваг, що притаманні цій сфері діяльності. Тому, основуючись на світових тенденціях екологізації виробництва, в Україні саме органічному сектору сьогодні приділяється максимальна увага як з боку держави, громадськості, так і в освітянському середовищі.
Метою проведеної конференції було ознайомлення з результатами наукових досліджень, практичним досвідом впровадження технологій, ролі системи освіти у підготовці фахівців з органічного виробництва, обмін думками щодо вирішення актуальних питань розвитку органічного виробництва, в першу чергу серед представників вітчизняних освітніх та наукових закладів та міжнародного співтовариства. Адже в роботі заходу взяли участь 137 фахівців не лише з різних куточків України, але також з Швейцарії, Німеччини, Азербайджану, Киргизстану.
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, окрім загального обрису ситуації з розвитком вітчизняного та світового ринків, наголосив на важливості зважати на уроки нинішньої ситуації, викликаною пандемією коронавірусу, та активно використовувати при підготовці кадрів всі засоби діджиталізації, дистанційного навчання та освітніх платформ.
Увагу учасників привернули презентації іноземних доповідачів, зокрема, Кнут Шнідтке (FiBL) ознайомив учасників з питаннями, як здійснюється надання базової освіти та підвищення кваліфікації з органічного сільського господарства в Німеччині. Цікава презентація була у Конрада Хауптфляйша (Starfish Organic), який говорив про глобальні перспективи управління знаннями про органічний сектор та поширені світові органічні платформи знань.
Новації в органічному секторі Киргизстану запровадила Федерація органічного руху «BIO-KG», керівник якої – Іскендербек Айдаралієв розповів про започаткування проєкту по створенню органічних аймаків, де безпосередньо здійснюється як навчання фахівців, так і практичне впровадження органічних технологій.
Менеджер Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Олександр Каліберда запросив освітян та науковців активно використовувати запроваджену у серпні 2020 року Органічну платформу знань (organic-platform.org), на площадках якої можна не лише отримати багато наукової інформації для досліджень, а й самому подавати наукові статті для розміщення та відкритого використання іншими користувачами.
З доповіддю «Органічне землеробство – пріоритет для науки» виступив заступник директора з наукової роботи ННЦ «Інститут землеробства НААН», член-кореспондент НААН Микола Ткаченко.
Важливими для суспільства залишаються питання здорового харчування. Саме на практичному впровадженні органічного харчування на прикладі Липковатівського аграрного коледжу акцентував увагу його директор Микола Таркан. У коледжі в меню дітей близько 60% страв готуються з органічних інгредієнтів, запроваджуються соціальні ініціативи для малозабезпечених студентів, що заслуговує нашої поваги та має використовуватися як приклад для інших закладів.
Завершальним виступом, який спонукав більшість учасників конференції до здійснення активностей щодо органіку, стала промова Мирослава Загорського, підприємства якого є абсолютно різноплановими і спеціалізуються як на вирощуванні зернових культур, фундуку, грибів, так і гусей, качок, овець і равликів. Пан Загорський вже більше 13 років є ідейним органічним виробником і постійно знаходиться у пошуку нішевих, цікавих сфер для запровадження органічного виробництва. І, не зважаючи на труднощі, своєю працею доказує результативність потрачених зусиль.
Загалом, доповідачі виокремили нагальні проблеми, що постають перед органічним сектором агровиробництва в Україні і наголосили на важливості наукового забезпечення органічного сільського господарства та підготовки кваліфікованих кадрів для цієї галузі.
Підсумовуючи виступи, директор НМЦ ВФПО Тетяна Іщенко підтвердила зростаючий інтерес до органіку серед викладачів та студентів вітчизняних закладів освіти, а також наголосила на нагальній потребі різнопланової інформації щодо різнобічних аспектів органічного агровиробництва, переробки, маркетингу тощо, яку спільно науковці та практики можуть як досліджувати, так і впроваджувати!