31 жовтня 2019 р. у Києві відбулася чергова Всеукраїнська науково-практична конференція «Органічне агровиробництво: освіта і наука», організаторами якої традиційно є Федерація органічного руху України та Науково-методичний центр вищої та передвищої фахової освіти. Захід підтримали Проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства» та ТМ «ПАН ЕКО» за інформаційної підтримки журналу «ORGANIC UA».
З привітальними словами до учасників звернулися Тетяна Іщенко (НМЦ вищої та передвищої фахової освіти), Валерій Адамчук (Національна академія аграрних наук України), Оксана Гулієва (Проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства») та Євген Милованов (Федерація органічного руху України).
Тетяна Іщенко наголосила, що Україна нині вже зробила важливі початкові кроки на шляху формування власної науково-освітньої бази для забезпечення органічного сектору сільськогосподарської галузі кваліфікованими фахівцями. Незважаючи на відсутність системності, вітчизняні наукові та освітні заклади продовжують активну просвітницьку роботу з підвищення якості освіти серед жителів України.
За словами Голови Правління Федерації органічного руху України Євгена Милованова, саме в аграрних навчальних закладах мають закладатися основні ідеї запровадження органічних технологій виробництва, як основний фундамент для майбутніх аграріїв. Не має стояти осторонь і наука. Адже формування системи органічного виробництва, пошук нових рішень для вирішення складних ситуацій в різних галузях з використанням наукового досвіду і підходу є дуже важливим для виробників сільськогосподарської продукції. І роботи в цьому напрямку ведуться. Так, з 2007 року, вже понад 40 наукових робіт було захищено українськими науковцями. Більшість робіт є економічного спрямування, а запит від виробників є на більш прикладні теми, тому це є викликом для науковців для здійснення досліджень в агрономічній, тваринницькій, технічній складовій, тощо.
Валентина Заєць, представник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, ознайомила присутніх із ситуацією щодо підготовки необхідних нормативно-правових актів у відповідності з положеннями Закону «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», адже їх прийняття очікує весь органічний сектор, оскільки органічний ринок в Україні до сьогодні знаходиться у невизначеній ситуації щодо його державного регулювання.
Основні учасники конференції, а це понад 80 науковців, науково-педагогічних працівників навчальних закладів, представників галузевих асоціацій та установ, агробізнесу, виробників органічної продукції, ділилися досвідом як практичного запровадження органічних агротехнологій на діючих вітчизняних підприємствах, так і співпраці з освітніми закладами. Так, ректор Житомирського агроекологічного університету Олег Скидан розповів про запровадження при підготовці студентів принципів дуальної освіти. Адже ця система привносить доволі якісні зміни у зміст та організацію освітнього процесу і надає ряд переваг і для студентів: отримання практичних знань та навичок, наявність стажу роботи для подальшого працевлаштування ще до закінчення навчання, максимальна відповідність вимогам роботодавця тощо.
Досвідом практичного поєднання наукових досліджень та їх впровадження в органічних господарствах по всій Україні поділився головний агроном компанії «БТУ-Центр» Олександр Ростоцький. Адже біологічні препарати, що виробляє підприємство, мають відповідні дозволи для використання органічним фермерами та дозволяють забезпечувати отримання високих результатів як по боротьбі з шкідниками та хворобами, так і для підвищення родючості грунтів.
– впровадження органічних технологій у виробництво задля збереження навколишнього природного середовища;
– роль органічного виробництва у формуванні продовольчої безпеки, поширення досвіду та інформації щодо ролі органічних технологій в аграрному виробництві;
– роль освіти в підготовці фахівців з органічного виробництва, практичні приклади співпраці освіти та бізнесу;
– можливість запровадження харчування органічними продуктами в навчальних закладах;
– очікування навчальних закладів від запровадження ринку землі.
На завершення конференції організатори зробили сюрприз для науковців – вручення нагород та цінних грошових призів. Напередодні, Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» та Федерація органічного руху України, за підтримки Проекту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства” оголошували конкурс на кращу наукову статтю на тему органічного агровиробництва (маркетингу). До участі в конкурсі допускалися наукові статті зазначеної тематики, що раніше не публікувалися, аспірантів, здобувачів, діючих викладачів і науковців аграрних освітніх закладів та наукових установ. І саме на конференції «Органічне агровиробництво: освіта і наука» були озвучені переможці, якими стали наступні авторські колективи:
1 місце – Романчук Людмила Донатівна, Лісогурська Діна Володимирівна, Фурман Світлана Володимирівна (ЖНАЕУ), Білик Руслан Іванович (Органік стандарт).
2 місце – Поліщук Віра Олексіївна, Журавель Сергій Васильович.
3 місце – Корсун Світлана Георгіївна (НУБіП), Шморгун Олександр Васильович, Дацько Андрій Осипович (БТУ-Центр)
За результатами обговорень, важливо зазначити, що співпраця науковців, практиків та держави в напрямку реалізації освітніх програм в сфері органічного виробництва є важливим і необхідним елементом розвитку органічного руху в Україні. Без якісної науково-освітньої підтримки з боку університетів та коледжів, наукових академій та інститутів, освітніх та консультаційних центрів, інших організацій дослідницького та навчального профілю органічний сектор нашої країни буде вимушений постійно стикатися з кадровими проблемами, браком ефективних технологічних рішень та користуватися не науково обґрунтованими технологіями та методиками, які постійно стримуватимуть його розвиток. Тому держава вже сьогодні має значно підвищити увагу на всіх рівнях до вітчизняних закладів освіти, які готували б висококласних фахівців для органічного агровиробництва.