15 жовтня 2024 року успішно відбулася Міжнародна науково-практична конференція у сфері органічних харчових технологій «Органічна харчова промисловість: технології та маркетинг». Організатори заходу – Федерація органічного руху України та Національний університет харчових технологій висловлюють щиру вдячність за підтримку Проєкту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”, Науково-методичному центру вищої та фахової передвищої освіти, ДП “Агмінтест”, компанії «STC».
Варто відзначити, що конференція проходила в гібридному форматі (on-line та off-line) українською та англійською мовами, що дозволило долучити до участі понад 160 учасників різних сфер діяльності з 7 країн світу, серед яких були органічні виробники-практики, освітяни, науковці, студенти, представники владних органів, громадськості, донорських організацій тощо.
15 жовтня – це ще й професійне свято працівників харчової промисловості, тому актуальність піднятих учасниками питань була важливою для українських органічних переробників. Адже метою конференції було не лише ознайомлення з найкращими практиками вітчизняних органічних переробних підприємств як у царині технологій, інновацій та розширенні асортиментного ряду, так і обмін інформацією, передовим досвідом і поглиблення знань щодо прогресивних шляхів маркетингу українських органічних продуктів з доданою вартістю з огляду як на міжнародні тенденції розвитку органічного ринку, так і реалії вітчизняного сьогодення.
З привітальними словами до учасників конференції звернулися: завідувач кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів, професор Національного університету харчових технологій Володимир Ковбаса, керівник Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Штефан Дреесманн, член правління IFOAM International Джуліа Лєрно, начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва Міністерства аграрної політики та продовольства України Марина Кислицька.
Так, Володимир Ковбаса наголосив на важливості органічних харчових продуктів для підтримки здорового способу життя українців та важливості спільного обговорення проблем переробних підприємств для пошуку шляхів вирішення нагальних питань.
Штефан Дреесман озвучив проведені кроки Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» щодо підтримки розвитку органічного сектору в Україні, а це і допомога виробникам, освітянам, профільним асоціаціям, органам влади, нормотворчої діяльності, а також підтвердив подальші наміри підтримувати органічний напрямок в нашій державі.
Джулія Лєрно відзначила, що незважаючи на війну в Україні, органічні виробники продовжують розвивати свій сектор, про що свідчать показники, зокрема, росту експорту до ЄС. Вона висловила цілковиту підтримку заходів по популяризації органіку в країні та зокрема побажала учасникам конференції використати можливості та досвід спікерів.
Марина Кислицька окреслила кроки держави щодо регулювання вітчизняного органічного сектору, стан розвитку внутрішнього ринку з огляду на запровадження вітчизняного маркування, роботу Мінагрополітики щодо гармонізації нашого законодавства з нормами Євросоюзу щодо органіку, можливості подальшого розвитку сектору та його підтримки як на державному, так і регіональному рівні, зокрема фінансової.
Під модеруванням голови правління Федерації органічного руху України Євгена Милованова, учасники конференції мали можливість заслухати презентації як представників вітчизняних органічних переробників, так і міжнародних експертів в галузі переробки.
Зокрема, завідувач лабораторією ТОВ «Органік Мілк» Дмитро Подстречний розповів про організацію системи внутрішнього контролю якості продукції на рідному підприємстві, яке відомо кожному споживачу в Україні, адже його продукцію можна побачити в різних куточках нашої держави.
Анна Грищенко, доцент кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів НУХТ ознайомила учасників конференції з напрацюваннями щодо розроблення рецептур органічних хлібопекарських виробів, що може стати в нагоді тим виробникам, хто прийме рішення зайнятися саме цим видом діяльності.
Болгарський експерт Анатолій Шпаков, керівник проектів компанії «Еліка Груп» ділився досвідом роботи своєї групи компаній на органічному протеїновому ринку не лише внутрішньому, а й можливостями виходу на міжнародні ринки.
Про підготовку здобувачів ОПП “Технології органічних харчових продуктів” в Національному університеті харчових технологій розповів Володимир Ковбаса, адже досвід НУХТ у підготовці магістрів у цій спеціальності є важливим для його запровадження та поширення в інших закладах вищої освіти.
Можливості та перспективи органічного виробництва сублімованих ягід та фруктів висвітлив Сергій Стеценко, засновник ТМ «Панфрут», адже ця торгова марка вже представлена на внутрішньому та зовнішньому ринках. Тема може бути дуже цікавою для наших органічних виробників ягід та фруктів, оскільки це справжні можливості для створення продукту з доданою вартістю та при існуючому попиті реального виводу його на міжнародні ринки.
Микола Сафонов, директор ТОВ «Фірма «Діамант Лтд», говорив не лише про своє підприємство, асортиментний ряд продукції, ринки збуту, а приділив значну увагу ролі грантових програм для органічних операторів в період нових викликів війни. Маючи нагоду, подякував і Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» за надану допомогу в цей непростий час для всіх виробників в країні.
Ще один представник від органічних виробників – директор Красногірського олійного заводу Ігор Якимчук розповів про виклики перед органічним переробним підприємством в період війни.
Представники науки – Юлія Камбулова, професор кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів НУХТ висвітлила наукові здобутки для розширення асортименту органічних вітчизняних солодощів та Ірина Бандура, доцент кафедри харчових технологій та готельно-ресторанної справи, Таврійський державний агротехнологічний університет, зупинилася на розкритті теми різноманіття грибної сировини для органічної харчової промисловості. При цьому, ми маємо чудові приклади виробництва в Україні як органічних смаколиків, як то пастила, шоколад, кукурудзяні палички тощо, так і органічних грибів.
Корисним виступ був і представника сертифікаційного органу «STC» Єви Лаце. Вона розкрила поточний стан і тенденції розвитку виробництва органічних харчових продуктів у Латвії з огляду на європейську підтримку органічних виробників, реалії споживчого ринку. Цей приклад дружньої країни може стати певним дороговказом вітчизняним виробникам на нашому євроінтеграційному шляху розвитку.
Цікавими доповідями відзначилися й інші іноземні експерти. Так, Томас Джейкоб, консультант в PDS Organic Spices, доктор с.-г. наук, професор дослідницького центру пряних та лікарських рослин в Дослідницькому центрі Університету штата Керала (Індія), розповів про досвід індійських органічних виробників у створенні доданої вартості в ланцюжку поставок продуктів від ферми до столу. В свою чергу, Дарко Знаор, виконавчий директор Фундації «Авалон» з Нідерландів відзначив значну роль невеликих органічних переробників у Хорватії, особливо у післявоєнному відновленні економіки країни. За його словами, це буде актуально і в Україні після завершення війни, адже органічні виробники матимуть пріоритет у розвитку з огляду на спільну європейську політику та запровадження зеленої економіки.
Актуальною темою сьогодення є питання дослідження залишків важких металів, хімічних речовин в ґрунті та органічній продукції. Тому тема «Сліди російсько-української війни: тенденції лабораторних аналізів в органічних продуктах», яку висвітлила Юлія Єгоршина, керівник відділу з питань якості ДП «Агмінтест», викликала жвавий інтерес учасників конференції.
Не оминули увагою спікери і споживачів органічних продуктів. Зокрема, Олена Дейнеко, голова правління ГС «Органічна ініціатива», зосередила увагу органічних виробників на запровадженні стратегії маркетингу на своїх підприємствах. Вона озвучила рекомендації, які базуються на дослідженні українських споживачів «Обізнаність та сприйняття органічних продуктів в Україні», проведеного в квітні-травні 2024 року.
Підсумовуючи виступи спікерів та обговорення учасників конференції, можемо зробити висновок, що незважаючи на складнощі та продовження військових дій в Україні, вітчизняний органічний сектор демонструє свою стійкість та прагнення до подальшого розвитку, орієнтуючись на потреби споживачів, забезпечуючи їх якісною продукцією, розширюючи свій асортимент та підтверджуючи своє незмінне прагнення бути у європейській родині, сповідуючи цінності, притаманні євроспільноті!