17 жовтня 2016 р. у Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулася спільна нарада представників органічного руху України та фахівців Мінагрополітики з обговорення проблемних питань експорту органічної продукції.
У заході прийняли участь, зокрема, заступник міністра О.Трофімцева, начальник Департаменту продовольства М. Мороз, Голова Правління Федерації органічного руху України Є.Милованов, виконавчий директор Федерації органічного руху України А.Коняшин, координатор напрямку надавачів послуг «Розвиток органічного ринку в Україні» Тетяна Зігг, О.Бepeзовськa від «Оpганічнoї Укрaїни» та ін.
Заступник міністра аграрної політики і продовольства з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева наголосила на необхідності вироблення спільної позиції щодо подальших кроків із зняття проблемних питань при експорті української органічної продукції до Євросоюзу. Адже вже рік існує додатковий регуляторний бар’єр, зобов’язуючий українського експортера здійснювати подвійну лабораторну перевірку кожної партії товару при здійсненні поставок кінцевому споживачу. А це і додаткові витрати, і час, який тягарем лягає на загальну собівартість продукції та кінцеву ціну.
За словами пані Трофімцевої, паралельно Міністерство аграрної політики і продовольства України веде переговори з Європейською комісією про виділення окремих квот на безмитне ввезення органічної продукції до ЄС, щоб виробники конвенційної продукції та органіку не претендували на одну і ту ж саму квоту. “Ми вважаємо, що це неправильно, враховуючи бурхливий розвиток нашого органічного виробництва та експорту”, – заявила пані Трофімцева.
Євген Милованов наголосив на необхідності, при спілкуванні з представниками Єврокомісії акцентувати увагу на відповідальності не лише українського виробника за якість кінцевої органічної продукції, але й на прозору відслідковуваність подальшого проходження товару до кінцевого споживача, адже адекватну відповідальність мають нести і європейські трейдери та переробники. Крім цього він додав, що українській стороні складно буде забезпечити контроль за власним виробництвом органічної продукції без належного включення в цей процес держави. Тому постає нагальне питання активного просування нового законопроекту щодо органічного виробництва через владні коридори, адже, в результаті його прийняття, у Мінагрополітики та підпорядкованій йому Держпродспоживслужбі з’являться важелі впливу на недобросовісних виробників, якщо такі будуть.
Микола Мороз акцентував увагу на доцільності розгляду вищезазначеного законопроекту на найближчому урядовому засіданні та оперативну подачу його до Верховної Ради України.
Загалом сторони дійшли до спільної думки щодо необхідності активізації спільних зусиль для зміцнення потенціалу українського органічного експорту.