07 червня 2018 року в рамках Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2018» та Спеціалізованої виставки «ОРГАНІК-2018» у Національному Експоцентрі України відбувся Круглий стіл “Органічне виробництво – пріоритетний сектор аграрної галузі України”, організований Федерацією органічного руху України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Захід відбувся за підтримки:
– Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) у рамках проекту “Розвиток органічного ринку в Україні”, що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія);
– Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту “Підтримка аграрного і сільського розвитку”;
– Федерального Міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) в рамках проекту “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства”.
Близько 150 учасників, серед яких були представники Мінагрополітики, міжнародних проектів технічної допомоги, профільних асоціацій, виробники та науковці, мали унікальну можливість разом з провідними вітчизняними експертами обговорити важливі моменти становлення органічного сектору України.
З привітальними словами до учасників круглого столу звернулися заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова, керівник напряму аграрної політики Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Олександр Каліберда, менеджер проекту “Розвиток органічного ринку в Україні”, FiBL Наталя Прокопчук, керівник проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Елізабет Рюег.
За словами Олени Ковальової, органічне виробництво створює нові робочі місця у суміжних галузях, пов’язаних із сільським господарством. Поряд з виробництвом органічних харчових продуктів в Україні розвивається виробництво необхідних технологічних елементів: органічного насіння, дозволених стандартами органічного виробництва засобів захисту рослин, біологічних препаратів боротьби із шкідниками та хворобами рослин і тварин, кормів та кормових добавок. Велике значення тут відіграє українська аграрна наука. Розширюється маркетингова та консультативна діяльність.
За словами заступника Міністра, доопрацьований «органічний» законопроект з асоціаціями, експертами, громадськістю та за підтримки кількох міжнародних проектів, після прийняття Верховною Радою, дозволить чітко визначити ті позиції, які на сьогодні ще залишаються поза зоною нормативного регулювання. Зокрема, йдеться про системи контролю та реєстрації, а також можливість надання державної підтримки виробникам органічної продукції.
Голова Правління Федерації органічного руху України підкреслив, що органічне виробництво в Україні розвивається ще з 1990-х років. При цьому переважна більшість органічних господарств в Україні дотримується органічних стандартів Євросоюзу, а саме вимог Постанови Ради ЄС № 834/2007, Регламенту Комісії ЄС № 889/2008 та сертифіковані відповідними акредитованими сертифікаційними органами. Частка сертифікованих органічних площ серед загального об’єму сільськогосподарських угідь України знаходиться на рівні 1%. При цьому, Україна займає перше місце в східноєвропейському регіоні щодо площ органічної ріллі, зайнятих переважно під зерновими, зернобобовими та олійними культурами.
Дуже інформативною була доповідь Оксани Загорської, заступника Голови Баранівської ОТГ (Житомирська обл.), адже досвід цієї територіальної громади щодо створення органічного простору вартий наслідування і в інших регіонах нашої країни.
На сьогодні Баранівська міська рада вже отримала перший транш у розмірі 600 тис. грн, які планують спрямувати для виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво торгово-тренінгового центру та органічної міні-сироварні.
«Ми вже зареєстрували кооператив “Мілка”, на базі якого буде створюватися органічна міні-сироварня. Мешканці приватних господарств, які мають корову, об’єднавшись у кооператив та одержавши органічні виробничі потужності, збільшать вартість молока. Торгово-тренінговий центр дозволить розвивати такий органічний бізнес та стане базою для
Зважаючи на зацікавленість учасників, можемо стверджувати, що Круглий стіл “Органічне виробництво – пріоритетний сектор аграрної галузі України” став ще одним додатковим кроком для об’єднання всіх учасників органічного ринку в Україні, а досвід господарювання від сертифікованих органічних виробників, яким вони ділилися з учасниками, в подальшому дозволить уникати помилок та ефективно застосовувати рекомендації на практиці при виконанні тих чи інших технологічних процесів в органічному землеробстві!