11 квітня 2018 р. у Києві в Орхуському центрі відбулася робота Круглого столу «Опрацювання проекту Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» (реєстраційний №5448-Д)», організованого Федерацією органічного руху України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України, за підтримки проекту USAID «Агросільрозвиток».
На відкритті Круглого столу модератор заходу, Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов відзначив зростання інтересу до розвитку органічного сектору в Україні та світі, адже попит на органічні продукти у більшості країн останнім часом зростає шаленими темпами і тому формування повноцінної нормативно-правової бази, яка регулювала б всі аспекти функціонування органічного сектору в Україні стає все нагальнішим питанням.
Законопроект «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», як відомо, був розроблений Кабінетом Міністрів спільно з громадськістю та провідними експертами органічного руху країни. 15 березня 2018 р. Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР України, розглянувши проект цього Закону, прийняв одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його в повторному першому читанні.
До активного обговорення долучилися понад 30 учасників заходу, в т.ч. представники Мінагрополітики України, Мінекономіки України, Національного Агентства з акредитації України, Держпродспоживслужби, Держрибагентства, Держлісагентства, Федерації органічного руху України, інші представники громадськості, провідні експерти вітчизняного органічного руху, члени робочої групи “З питань вдосконалення законодавства і нормативно-правових актів у сфері органічного виробництва” при Міністерстві аграрної політики та продовольства України.
Керівник напряму аграрної політики проекту USAID «Програма підтримки аграрного і сільського розвитку в Україні» Олександр Каліберда висловив всебічну підтримку проектом законотворчих ініціатив громадськості у співпраці з владними органами нормативно-правових документів, що регулюють сферу органічного виробництва. За словами пана Каліберди, проект Закону «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» є дуже важливим для аграрників держави і тому слід прикласти максимум зусиль для його якнайшвидшого прийняття Верховною Радою України.
Під час обговорення положень вищезгаданого законопроекту, свою думку та побажання висловили більшість учасників Круглого столу, в результаті чого було прийнято рішення якнайшвидше спільно підготувати пропозицій щодо внесення можливих змін до законопроекту до його другого читання у сесійній залі, а також прийнято звернення до народних депутатів України з рекомендацією при наступному розгляді Законопроекту прийняти його за основу. Очікується, що реалізація положень проекту Закону у перспективі сприятиме підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної органічної продукції і розширенню зовнішніх ринків її збуту. Крім цього, гарантуватиме споживачам впевненість у продуктах, маркованих як органічні, сприятиме захисту справжніх операторів органічного ринку від недобросовісної конкуренції та псевдо-органіку, забезпечить прозоріші умови ведення господарської діяльності у сфері виробництва та обігу органічних продуктів.
За словами Євгена Милованова, український органічний бізнес вже відіграє помітну роль не лише на європейському, але й на міжнародному ринку і тому найближча робота має бути, у значній мірі, спрямована на те, щоб гарантувати, що нове органічне законодавство та відповідні підзаконні акти, що також уже готуються, не призвели до надмірної бюрократизації та зарегульованості з боку держави. Весь органічний сектор (включаючи виробництво, переробку, транспортування, торгівлю) має працювати максимально прозоро, під контролем акредитованих органів сертифікації, які, звісно, у свою чергу, мають перебувати під неупередженим державним контролем.
Очікується, що слухання законопроекту у сесійній залі Верховної Ради відбудеться у квітні 2018 року.