7 листопада 2013 р. у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбулося засідання круглого столу на тему: «Інтеграція екологічної складової в аграрному секторі» (м. Київ).
У засіданні круглого столу взяли участь представники Міністерства екології та природних ресурсів України, Міжнародної громадської організації «Всенародний контроль та захист», Всеукраїнської екологічної ліги, Федерації органічного руху України, Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Національної академії аграрних наук України, Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне), Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».
На засіданні було розглянуто ряд питань, зокрема: екологічна складова в «Стратегії розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 року», екологізація сільського господарства; перспективи розвитку органічного землеробства в Україні; природоохоронні та рекреаційні аспекти сільськогосподарської практики; біологічна безпека та якість сільськогосподарської продукції; екологічний аудит в системі управління сільськогосподарських підприємств; ринкові механізми еколого-орієнтовного регулювання землекористування в Україні.
Виконавчий директор Федерації органічного руху України Андрій Коняшин висвітлив питання стану та перспектив органічного руху в Україні з огляду на прийняте нещодавно законодавство та необхідність розробки в найближчій перспективі низки підзаконних актів задля ефективного розвитку органічного ринку нашої держави.
В результаті обговорення учасники круглого столу прийняли такі рішення:
1. Під час розроблення «Державної програми розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 року» забезпечити врахування природоохоронних цілей і завдань, визначених Законом України «Основні засади (стратегія) державної екологічної політики України на період до 2020 року, в тому числі:
– зменшення до 2020 р. в середньому на 5–10% площ орних земель в областях шляхом виведення зі складу орних земель схилів з крутизною понад 3 градуси, земель водоохоронних зон, консервації деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених сільськогосподарських угідь з подальшим їх залісенням у лісовій та лісостеповій зонах і залуженням у степовій зоні;
– створення умов для широкого впровадження екологічно орієнтованих та органічних технологій ведення сільського господарства.
2. Провести науково-обґрунтовану трансформацію структури сільськогосподарських земель з метою формування збалансованого співвідношення між окремими компонентами агроекосистем та забезпечення екобезпеки і екорівноваги території, зокрема збільшити частку сільськогосподарських угідь екстенсивного використання (сіножатей, пасовищ) відповідно до науково обґрунтованих показників.
3. Зменшити площі орних земель до 37–41% території шляхом виведення з ріллі схилів з крутизною понад 3 градуси, земель водоохоронних зон, деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених сільгоспугідь із подальшою їх ренатуралізацією.
4. Розробити та впровадити елементи контурно-меліоративної системи землекористування.
5. Розширити площі полезахисних лісосмуг.
6. Забезпечити підтримку розвитку органічного землеробства.
7. Розробити порядок і запровадити економічне стимулювання землевласників і землекористувачів щодо ведення екологічно збалансованої сільськогосподарської діяльності.
8. Розробити систему індикаторів агроекологічного моніторингу.
9. Забезпечити формування екомережі на сільськогосподарських землях.
10. Впроваджувати ресурсозберігаючі та невиснажливі агротехнології.
11. Розробити стратегію та план дій з адаптації землеробства до зміни клімату.
12. Зменшити надходження у довкілля відходів тваринництва через запровадження їх переробки та використання, в тому числі зменшення забруднення поверхневих вод зворотними водами та поверхневим стоком з територій тваринницьких комплексів.
13. Ліквідувати могильники худоби, які не відповідають вимогам чинного законодавства та застосовувати сучасні методи з переробки біовідходів тваринництва.
14. Забезпечити дотримання вимог біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин і тварин на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Домагатися повної заборони використання ГМО та вирощування генетично модифікованих рослин.
15. Запровадити екологічно безпечні методи зрошення з метою зменшення рівня вторинного засолення ґрунтів.
16. Сприяти збереженню основних показників родючості та характеристик природного стану ґрунтів на меліорованих сільськогосподарських землях.
17. Забезпечити регулярне оприлюднення на веб-сайтах Мінагрополітики України та Держземагенства України інформації щодо моніторингу стану земельних ресурсів, зокрема щодо вмісту в ґрунтах забруднюючих речовин; площ деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель; показників родючості ґрунтів; площ районів, що зазнають ерозії ґрунтів; площ земель, які використовують в органічному землеробстві; залишкової кількості в ґрунтах пестицидів, агрохімікатів і важких металів; площ зрошуваних, осушених і підтоплених земель; площ законсервованих і рекультивованих земель; стану поводження з відходами тваринництва.
18. Постійно підвищувати рівень екологічної освіти та інформування сільського населення щодо екологічних проблем агросфери.