21 лютого 2018 р. в Національній Академії державного управління при Президенті України відбулася науково-практична конференція “Регіональна підтримка органічного виробництва в Україні: найкраща практика та рекомендації”.
Захід був організований Федерацією органічного руху України спільно з Інститутом підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України, за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України і Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку»/
Понад п’ятдесят учасників конференції, серед яких були голови місцевих державних адміністрацій, їх заступники, керівники апарату та керівники самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також представники органічного сектору України, мали чудову можливість почути від аграрного керівництва держави та регіонів, а також найдосвідченіших представників органічного сектору країни приклади запровадження підтримки органічного виробництва як на державному, так і на регіональному рівнях.
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, який був модератором всього заходу, навів приклади найкращих світових практик органічного виробництва, акцентував увагу учасників на необхідності забезпечення максимальної прозорості на всіх етапах виробництва, переробки та транспортування органічної продукції, а також важливості зваженого державного контролю за операторами органічного ринку.
Керівник Директорату безпечності та якості харчової продукції Мінагрополітики Микола Мороз наголосив, що найнеобхіднішими кроками в діяльності державних органів, які необхідні органічному руху України, є забезпечення формування нормативно-правової бази для операторів органічного ринку, що могло б пришвидшити темпи розвитку галузі уже в найближчій перспективі.
Не зважаючи на позитивні приклади фінансування органічних виробників у провідних країнах світу, в Україні державна підтримка розвитку органічного сектору АПК та харчової промисловості просувається не найвищими темпами. Хоча при цьому вже є вагомі напрацювання в областях. Практичний досвід деяких регіонів підтверджує, що є прекрасні можливості на рівні обласних та районних бюджетів приймати регіональні програми розвитку з виділенням певних фінансових ресурсів на компенсацію тих чи інших витрат органічних виробників. Прикладом цього є Львівська, Полтавська, Чернігівська області, представники яких ділилися досвідом з учасниками конференції. Зокрема, директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов, а також начальник відділу рослинництва та тваринництва Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Борушок представили учасникам набуті результати в цьому напрямку, коли органічні виробники мають можливість отримувати компенсацію вартості сертифікації за органічними стандартами. На Полтавщині місцеві законотворці подбали ще й про майбутнє покоління, передбачивши компенсацію в розмірі 40 % вартості поставленої органічної продукції дитячим дошкільним, шкільним, медичним та соціальним закладам області на умовах державних закупівель.
Ще одним інструментом, яким можуть скористатися органічні виробники, є можливість отримання прав оренди на земельні ділянки державної власності, що вже запроваджується державою в різних регіонах. Саме про цю практику розповіла д.е.н. Ольга Ходаківська, завідувач відділу земельних відносин та природокористування ННЦ «Інститут аграрної економіки».
Учасники конференції висловили сподівання найближчим часом скористатися практичними порадами експертів при запровадженні державної та/чи регіональної підтримки органічного виробництва. Матеріали, підготовлені Федерацією органічного руху України, дістали схвальні відгуки учасників, які називали їх чудовою основою при майбутній підготовці відповідних нормативно-правових документів.