12-15 квітня 2012 р. в м. Ізмір (Туреччина) успішно відбулася 4-та Міжнародна конференція «Розвиток органічного сектора в Центральній/Східній Європі та країнах Середньої Азії», організована Федерацією органічного руху України спільно з компанією «Organic Serviсes» (Німеччина) та «Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği» (Туреччина).
Близько 180 учасників з понад 20 країн світу ділилися з учасниками своїм досвідом та найкращими практиками органічного виробництва і стратегіями подальшого розвитку органічного сектора. А повчитися було чому, адже фахівці-практики чорноморського та середземноморського басейнів вже багато років вирощують такі органічні продукти, як зерно, рис, фундук, родзинки, інжир, абрикоси тощо, а також займаються органічним насінництвом, тваринництвом, бавовництвом і збором дикоросів. Такий безцінний досвід обов’язково стане в нагоді й розширить розуміння щодо питань якості та подолання перешкод на шляху виробництва, переробки, дистрибуції та маркетингу органічних продуктів для кінцевого споживача.
Основними темами конференції були:
• Гарантія якості у виробництві, переробці і торгівлі.
• Аналіз залишків хімічних речовин у кінцевому продукті.
• Запобігання шахрайству та появі псевдо-органічних товарів.
• Прозорість і відповідальність у продовольчому ланцюгу.
• Освіта та професійна підготовка в органічному секторі.
• Органічний хлопок і текстильне виробництво.
Оскільки Туреччина є одним з провідних виробників органічної бавовни і текстильних виробів, обговорення питань органічного та сталого текстильного виробництва також були важливими під час конференції.
Органічним продуктам можна довіряти. Система інспекції та сертифікації органічного виробництва – одна з кращих у харчовій промисловості серед коли-небудь застосовуваних. Але скандали і спроби фальсифікації органічних продуктів, які відбуваються в багатьох країнах, призводять до ослаблення цілісності системи органічного виробництва.
Деякі спірні питання, які в подальшому можуть призвести до шахрайства, мають свій початок у недотриманні принципів органічного землеробства, як у виробництві, так і в інших каналах продовольчого ланцюга. Тому саме забезпечення та гарантія якості органічних продуктів у кожній ланці продовольчого ланцюга – від виробника до кінцевого споживача – розглядалися з точки зору виробників, переробників та сертифікаційних органів з врахуванням їх досвіду і можливостей.
Цього року конференція проходила паралельно з міжнародною виставкою органічних продуктів «Ecology Izmir», тому учасники конференції мали чудову можливість познайомитися з виробниками органічних продуктів з різних країн світу та, в свою чергу, обмінятися власним досвідом як органічного господарювання, так і розвитку маркетингу та дистрибуції органічних товарів.