Згадана щорічна Конференція відбулася у значній мірі завдяки підтримці Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства», а також відомих лідерів органічного бізнесу – ТОВ «Компанія «БТУ-Центр», ТОВ «Дедденс Агро» та ТМ «Пан Еко».
Органічне виробництво неможливе без співпраці з наукою, освітою, дослідженнями і має працювати з ними у симбіозі, наголосила директор Науково-методичного центру вищої та передвищої фахової освіти Тетяна Іщенко. І НМЦ спільно з Федерацією органічного руху України щорічно вже всьоме проводить конференцію задля ознайомлення з результатами наукових досліджень, практичним досвідом впровадження технологій, визначенням ролі системи освіти у підготовці фахівців з органічного виробництва, обміну думками щодо вирішення актуальних питань розвитку органічного виробництва, перш за все, серед представників вітчизняних освітніх та наукових закладів та міжнародного співтовариства.
У Конференції взяли участь понад 150 фахівців з України, Німеччини, Нідерланд
Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов розкрив реальну ситуацію в органічному секторі в умовах війни, як виробники долають труднощі, особливо на окупованих чи прилеглих до них територіях та яка допомога сектору надається від різних сторін, партнерів, зокрема іноземних (в т.ч. німецьких), які нові можливості у виробників відкриваються на світових ринках і особливо в Європейському Союзі.
У своєму виступі представник Міністерства аграрної політики та продовольства України Мирослава Бжестовська окреслила поточний стан законодавчого регулювання в сфері органічного виробництва в Україні, оприлюднила перелік документи, над якими працює нині Міністерство та створена робоча група.
Результати свої практичних досліджень в органічному аграрному виробництві висвітлили Микола Ткаченко, член-кореспондент НААН, директор Інституту землеробства НААН, який акцентував на наукових засадах розвитку органічного землеробства в Україні, а також Сергій Журавель – зав кафедри землеробства та ґрунтознавства Польського національного університету, який спільно зі своїм студентом Станіславом Трембіцьким досліджували органічну технологію вирощування розторопші та презентували результати досліджені учасникам.
Доволі корисним досвідом отримання освіти в органічній сфері у Нідерландах поділилася директор компанії «Breedeblik» Міріам ван Брі. Учасників Конференції цікавили не лише факти професійного навчання в освітніх закладах цієї країни, а й можливостях проходження як підвищення кваліфікації, так і навчання українських студентів, виробників, інших зацікавлених і особливо за рахунок приймаючої сторони.
Одним із регіонів, де органічне виробництво дуже активно розвивається та підтримується як регіональною владою, так і міжнародними проєктами, громадськістю, є Львівщина. Наталя Чоловська, президентка ЛМГО «Екотерра» розповіла про органічні освітні ініціативи у Львівській області, підтримку не лише виробників, а й дошкільні заклади, роботу із школярами та вчителями щодо ознайомлення з органіком та безпечними технологіями. Саме у цьому напрямку цікавим був виступ Олега Швеця, президента Асоціації дієтологів України, який зробив акцент на ролі органічних продуктів у харчуванні дітей, які в цьому переваги, які загрози несе вживання продукції з вмістом шкідливих хімічних елементів тощо.
Зацікавив учасників і виступ дослідниці із захисту рослин, фітопатолога, експертки із органічного напрямку компанії «БТУ-ЦЕНТР» Юлії Миронової, яка детально розкрила основні проблеми органічної технології вирощування сільськогосподарських культур та дала практичні поради виробникам та шляхи для їх вирішення.
Ще одним дуже цікавим був виступ завідувача кафедри органічного землеробства та рослинництва Університету Касселя/Вітценхаузена, професора пані Міріам Атманн. Вона розповіла про органічне навчально-дослідне господарство «Франкенхаузен» Університету Кассель/Вітценхаузен, розкрила його сфери діяльності, організаційну структуру та фінансування. Це господарство є чудовим прикладом для наслідування і в Україні, адже навчально-дослідні господарства є реальним практичним інструментом пошуку та застосування прогресивних технологій в сільському господарстві.
На завершення про свою нелегку працю в умовах окупації в Запорізькій області розповів директор органічного господарства «Козак органік» Олександр Орєхін. Важливо те, що він не склав руки, продовжував працювати, надавати людям роботу, підтримку органічними продуктами. Завдяки допомозі Німецького фонду підтримки сільського господарства фермер має змогу диверсифікувати своє виробництво і розширити його переробну складову.
Підводячи підсумки Конференції, Євген Милованов наголосив, що, не зважаючи на російську агресію та спричинені нею проблеми, ми все ж бачимо інтерес до органічної тематики і у виробників, і у науковців, освітян. Тому важливим залишається як наукове забезпечення органічного сільського господарства так і невпинна підготовка та перепідготовка кваліфікованих кадрів для цього сектору економіки!