Press-conference-UNIAN_12.09.201812 вересня 2018 р. в Інформаційній агенції «УНІАН» Федерація органічного руху України організувала Прес-конференцію на тему «НОВИЙ ОРГАНІЧНИЙ ЗАКОН: ЧОГО ОЧІКУВАТИ ВИРОБНИКАМ ТА СПОЖИВАЧАМ?»

Учасники заходу: Євген Милованов – Голова Правління Федерації органічного руху України; Ольга Трофімцева – заступник Міністра аграрної політики та продовольства України; Елізабет Рюегг – керівник проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства».

Як відзначив Євген Милованов, незважаючи на складну політичну та економічну ситуацію в Україні, зниження купівельної спроможності населення, органічний ринок в нашій державі продовжує стабільно розвиватись. За даними Федерації органічного руху України, споживання органічних продуктів у нашій державі в 2017 р. сягнуло 29,4 млн.Євро порівняно з 21,2 млн.Євро роком раніше. За останні 10 років споживання зросло у 59 разів. При цьому більше половини органічних продуктів на ринку України – вітчизняного виробництва. Відповідно, стрімко розширюється номенклатура органічних продуктів: в Україні їх загальне число вже понад 500.

Експорт органічної продукції з України в 2017 р. склав 99 млн.Євро.

В Україні 375 сільськогосподарських виробників на площі 420 тис.га (за даними 2017 р.) кардинально змінюють підходи до агровиробництва, використовують органічні методи господарювання, часто отримуючи значно вищі урожаї, ніж в середньому в регіоні чи країні і при цьому вони сертифіковані як органічні у відповідності з жорсткими вимогами регулювання Євросоюзу.

Завдяки спільним зусиллям вітчизняних експертів, допомозі міжнародних фахівців, активній роботі виконавчої та законодавчої влади, 2 серпня 2018 р. набув чинності Закон № 2496-VІІІ “Про основні принципи і вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції”. Важливий момент - Закон стосується виключно сільськогосподарської та харчової продукції, призначеної для продажу, і не включає одяг, косметику, лікарські засоби, побутову хімію чи продукцію для власного споживання.

Незважаючи на те, що Закон почне діяти лише за рік, за цей період Кабмін має затвердити близько 15-ти нових нормативно-правових актів та привести наявні у відповідність до Закону, в тому числі й правила органічного виробництва.

Так, до 2 серпня 2019 року мають запрацювати реєстри органів сертифікації, операторів органічного сектору та органічного посівного матеріалу, має бути сформовано Перелік органів міжнародної сертифікації. Нагальним залишається питання розробки системи акредитації та проведення акредитації сертифікаційних органів Національним агентством з акредитації України, яке до цього часу не здійснювалося.

«Цей Закон є фундаментом для формування ефективного регулятивного поля для виробництва та обігу органічної сільськогосподарської продукції. Закон приводить вимоги до виробництва та обігу органічної продукції у відповідність до європейських та світових стандартів та запроваджує державний нагляд та контроль за господарською діяльністю суб’єктів ринку органічної продукції. Важливим аспектом нового Закону є і встановлення адміністративної відповідальності операторів ринку за порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. На це я б хотіла звернути особливу увагу тих, хто до сьогодні продовжує маркувати свої продукти незрозумілими «біо-, еко-» та іншими лого без відповідної сертифікації, вводячи в оману споживача»,- наголосила заступник Міністра з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева.

За словами заступника Міністра, Мінагрополітики вже розробило перший драфт порядку (детальних правил) органічного виробництва та обігу органічної продукції, який включає такі важливі аспекти, як особливості ведення паралельного виробництва, зберігання, перевезення та маркування окремих видів органічної продукції та інше.

«Окрім того, даний Закон дасть нам можливість більш ефективно та фокусно формувати програми державної підтримки аграрних виробників, які займаються чи бажають займатись органічним сільськогосподарським виробництвом. На сьогодні такі програми підтримки саме для органічного сільського господарства вже існують в 11 областях України в рамках регіональних програм розвитку АПК», - резюмувала заступник Міністра.

В Законі вже передбачені штрафні санкції як для виробників органічних продуктів, так і для сертифікаційних органів, що має забезпечити зменшення ризиків фальсифікації. Проте й надалі передбачається подальше нормативно-правове врегулювання сфери діяльності вітчизняного органічного сектору, що суттєво спростить вихід органічних продуктів як на внутрішній, так і на міжнародні ринки і, що особливо важливо, усуне недобросовісну конкуренцію!

За словами Елізабет Рюегг, розвитку підготовки кадрів для органічного виробництва, а також навчанню представників органів влади має приділяється набагато більше уваги. В цьому напрямку й зосереджує свою діяльність проект «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства», який працює на базі Житомирського національного агроекологічного університету.

Учасники прес-конференції презентували початок  Органічного Тижня в  Україні та Десятого Всеукраїнського Ярмарку органічних продуктів, який проходитиме у його рамках 15 вересня 2018 р. у Києві на Контрактовій площі.

Трансляцію прес-конференції у повному обсязі Ви можете подивитися за посиланням: https://www.unian.ua/multimedia/video/press/10055133-novyy-organicheskiy-zakon-chego-ozhidat-proizvoditelyam-i-potrebitelyam.html

Проведення згаданого заходу стало можливим завдяки підтримці Проекту "Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства"