UKR RUS ENG
There are no translations available.

Krug.stil-07.06.201807 червня 2018 року в рамках Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2018» та Спеціалізованої виставки «ОРГАНІК-2018» у Національному Експоцентрі України відбувся Круглий стіл "Органічне виробництво – пріоритетний сектор аграрної галузі України", організований Федерацією органічного руху України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Захід відбувся за підтримки:

- Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) у рамках проекту "Розвиток органічного ринку в Україні", що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія);

- Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту "Підтримка аграрного і сільського розвитку";

- Федерального Міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) в рамках проекту "Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства".

Krug.stil-07.06.2018-3Вже традиційно в рамках виставки «АГРО» обговорюється тема органічного виробництва. Адже її актуальність викликана багатьма факторами, це і зацікавленість аграрних виробників в отриманні необхідної інформації щодо технологічних процесів, інтерес учасників до новин від перших вуст щодо законодавчих ініціатив сектору, тенденцій розвитку та перспективи органічного виробництва тощо.

Близько 150 учасників, серед яких були представники Мінагрополітики, міжнародних проектів технічної допомоги, профільних асоціацій, виробники та науковці, мали унікальну можливість разом з провідними вітчизняними експертами обговорити важливі моменти становлення органічного сектору України.

З привітальними словами до учасників круглого столу звернулися заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова, керівник напряму аграрної політики Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Олександр Каліберда, менеджер проекту "Розвиток органічного ринку в Україні", FiBL Наталя Прокопчук, керівник проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Елізабет Рюег.

За словами Олени Ковальової, органічне виробництво створює нові робочі місця у суміжних галузях, пов’язаних із сільським господарством. Поряд з виробництвом органічних харчових продуктів в Україні розвивається виробництво необхідних технологічних елементів: органічного насіння, дозволених стандартами органічного виробництва засобів захисту рослин, біологічних препаратів боротьби із шкідниками та хворобами рослин і тварин, кормів та кормових добавок. Велике значення тут відіграє українська аграрна наука. Розширюється маркетингова та консультативна діяльність.

Krug.stil-07.06.2018-1«Україна стала невід’ємною складовою глобального ринку органічної продукції, задовольняючи попит різних країн світу. Приємно, що виробництво української органічної продукції сьогодні диверсифікується. Поряд із вирощуваннях органічних зернових (наша країна входить до перших 10 країн світу за площею сертифікованих органічних земель під зерновими) розвивається органічне садівництво та відповідна переробка, виробництво молочної та м’ясної продукції», - підкреслила Олена Ковальова.

За словами заступника Міністра, доопрацьований «органічний» законопроект з асоціаціями, експертами, громадськістю та за підтримки кількох міжнародних проектів, після прийняття Верховною Радою, дозволить чітко визначити ті позиції, які на сьогодні ще залишаються поза зоною нормативного регулювання. Зокрема, йдеться про системи контролю та реєстрації, а також можливість надання державної підтримки виробникам органічної продукції.

Голова Правління Федерації органічного руху України підкреслив, що органічне виробництво в Україні розвивається ще з 1990-х років. При цьому переважна більшість органічних господарств в Україні дотримується органічних стандартів Євросоюзу, а саме вимог Постанови Ради ЄС № 834/2007, Регламенту Комісії ЄС № 889/2008 та сертифіковані відповідними акредитованими сертифікаційними органами. Частка сертифікованих органічних площ серед загального об’єму сільськогосподарських угідь України знаходиться на рівні 1%. При цьому, Україна займає перше місце в східноєвропейському регіоні щодо площ органічної ріллі, зайнятих переважно під зерновими, зернобобовими та олійними культурами.

Krug.stil-07.06.2018-6Дуже цікавими для учасників круглого столу були виступи виробників-практиків, які вже не один рік господарюють за органічним стандартами в різних куточках України. Зокрема, Сергій Паращенко (ТОВ «Чистий продукт») ділився досвідом органічного вирощування часнику, Олексій Качковський (ТОВ «Віп-Груп») акцентував увагу присутніх на особливостях вирощування та експорту органічного гарбуза та насіння, Віктор Щербачук (ТОВ «Дедденс Агро») розповів про можливості використання в технологічному процесі вирощування органічного цукрового буряку, перспективах цієї культури, адже всім агрономам відомі складнощі при її агротехніці, через що вона не набула поширення і включення до сівозмін світовими органічними агровиробниками. Олексій Язиков (ТОВ «Жива нива») зупинився більше на питаннях економічної складової та прибутковості при господарюванні на основі органічних методів землеробства.

Дуже інформативною була доповідь Оксани Загорської, заступника Голови Баранівської ОТГ (Житомирська обл.), адже досвід цієї територіальної громади щодо створення органічного простору вартий наслідування і в інших регіонах нашої країни.

Krug.stil-07.06.2018-5«На проект "Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міського ОТГ" планується залучити з Європейського Союзу більше 760 тис. євро. Органічний простір, органічне виробництво, інновації та активні громадяни є основою стратегії розвитку Баранівської ОТГ. Тому саме на цих складових побудований проект. У рамках проекту планується будівництво сироварні, органічної ферми, шкільної майстерні та теплиць, торгово-тренінгового центру, проведення навчань для вчителів та жителів громади і багато іншого», – зазначила Оксана Загорська.

На сьогодні Баранівська міська рада вже отримала перший транш у розмірі 600 тис. грн, які планують спрямувати для виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво торгово-тренінгового центру та органічної міні-сироварні.

«Ми вже зареєстрували кооператив "Мілка", на базі якого буде створюватися органічна міні-сироварня. Мешканці приватних господарств, які мають корову, об’єднавшись у кооператив та одержавши органічні виробничі потужності, збільшать вартість молока. Торгово-тренінговий центр дозволить розвивати такий органічний бізнес та стане базою дляKrug.stil-07.06.2018-4навчань. Тут будуть продаватися сільськогосподарські продукти, вирощені на території громади, та розташований бізнес-інкубатор. Таким чином усі створювані кооперативи матимуть власний фірмовий пункт продажу продукції», – розповіла заступник міського голови.

Зважаючи на зацікавленість учасників, можемо стверджувати, що Круглий стіл "Органічне виробництво – пріоритетний сектор аграрної галузі України" став ще одним додатковим кроком для об'єднання всіх учасників органічного ринку в Україні, а досвід господарювання від сертифікованих органічних виробників, яким вони ділилися з учасниками, в подальшому дозволить уникати помилок та ефективно застосовувати рекомендації на практиці при виконанні тих чи інших технологічних процесів в органічному землеробстві!